Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jak rozliczyc nierozliczone wczesniej krypto?

Sprawa ma sie tak:

W 2018 kupilem krypto za 50k pln, nie bylo ani jednej transakcji sprzedazy.


Nie dotykalem ich, aż do 2021. W tym roku zaczalem aktywniej grac. Sprzedalem to co kupilem w 2018 + zrobilem kilkanaście transakcji kup-sprzedaj. Teraz mam 33k w PLN ( 0 krypto).

Do sedna. Nie rozliczalem w US zakupu krypto z 2018 roku, teraz chcialbym to zalegalizować.
Co, jak i gdzie powinienem zrobic? Wiem, ze miedzyczasie zmienil sie sposob rozliczania krypto.

#krypto #kryptowaluty #inwestycje #podatki

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61b77e4c1a841e000b7dee02
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 13
  • Odpowiedz
Transakcja zakupu krypto koszt, transakcja krypto- krypto Cie nie obchodzi, sprzedaz krypto zysk( sprzedaz nie musi byc wyplata na konto wystarczy ze na gieldzie wychodzisz do fiat, tak samo zakupy wchodza do sumy kosztow). Te 50k z 2018 rozliczasz bodaj pit 38 z kosztem i skladasz czynny żal
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: zwykle rozlicza się na koniec roku kiedy sprzedałeś dany walor. Dlatego jeśli w 2018 do 2020 nic nie sprzedawałes to nie musiałeś nic rozliczać. Teraz musisz. Każda tranzakcja musi być spisana, wraz z ceną i przeliczona po kursie waluty z dnia roboczego przed operacją. Cena sprzedaży - cena zakupu (przeliczone po kursach NBP) to Twój zysk lub strata. Sumujesz i to wrzucasz w twój pit na koniec roku.
Jeśli
  • Odpowiedz
ee3dd596fe: @elementarz1 nie bajt tylko real problem, glupi bylem, ze od razu nie zglosilem straty i byloby po problemie, ale w 2018 jeszcze prawo nie bylo zbyt jasne co do krypto

@pajratus zamiast w glowne krypto poszedlem w altcoiny -> lisk i game, do tej pory sie nie odbily do poziomow ze stycznia 2018 (kupowalem chwile przed krachem na crypto ;d)

@JKFed czyli 50k zglaszam jako strate za 2018 w korekcie pitu-38. Z tego co wyczytalem, moge ta strate rozliczyc przez 5(kolejnych?) lat, czyli jesli w tym roku wychodzi mi zysk 33k, a mam zalegla strate do rozliczenia, to nadal pozostaje mi do rozliczenia w przyszlych latach 17k jako strate? Czy dziala to na zasadzie amortyzacji, i kazdego roku moge rozliczac max 10k ze
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AnonimoweMirkoWyznania: Ale ja cały czas nie widzę gdzie niby popełniłeś błąd. Tak jak mówię nie mam doświadczenia z krypto żadnego, ale jeśli rozliczam zwykle waluty to sam zakup nie tworzy obowiązku rozliczenia tego w danym picie, dopiero jak sprzedaje to mam zysk lub stratę którą mogę rozliczyć. Dlatego jesli w 2018 kupiłeś to nic nie rozliczasz. Jak to sprzedałeś w 2021 to w 2021 rozliczasz przychod-koszt=zysk lub strata. To dopiero
  • Odpowiedz
OP: Gadalem ze swoim ksiegowym, on za bardzo nie ogarnia krypto, wiec zadzwonil na informacje skarbowa. Iinfo dla potomnych co musze zwroci ze swoim przypadkiem:

1. Zlozyc pit-38 za 2019(!) i wypelnic koszty poniesione za lata poprzednie jako 50k
2. Zlozyc pit-38 za 2020 i wypelnic identycznie, koszty poniesione = 50k (czyli identycznie jak za 2019
3. gdy nadejdzie rozliczenie za 2021 wypelnic pit-38, jako koszty z poprzednich lat 50k, zas jako przychod 33k ;)
  • Odpowiedz