Wpis z mikrobloga

Mirki kupiłem sobie Fujitsu Futro S900 z AMD G-T44R 1,2GHz, i 4GB RAM DDR3 celem zrobienia sobie z niego najprostszego NASa celem gromadzenia backupów z windy, i udostępniania wideo przez wifi na TV, nie obraziłbym się również gdyby pobierał torrenty.
Jaki na to system #!$%@?ć żeby nie mieć problemu z działaniem?

#pytanie #komputery #systemy #linux #windows #nas #diynas
  • 15
  • Odpowiedz
@Floyt: masz opcje typu FreeNAS i dostajesz gotowe webui z pierdołami, natomiast do odpalenia serwera filmów i torrentów potrzebujesz odpalić setup sonarr+radarr+transmission+emby/jellyfin+bazarr itd. a do tego już najlepszy jest docker, niby we FreeNAS masz opcje odpalenia dockera ale nie wiem czy z 4GB RAMu nie będzie chudo. Nie wiem też co masz na myśli pod "najprostszy NAS" bo może po prostu chcesz mieć folder sieciowy dostępny z windowsa do którego wrzucasz
  • Odpowiedz
@bruuh: Ale mów do mnie jak do człowieka który nie siedzi 20 lat w temacie linuxa/BSD :D.
Tak, ogólnie chodzi mi o folder sieciowy dostępny z windowsa do którego wrzucam backupy + opcję dostępu do folderu z filmami przez TV Samsunga.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Floyt: Ubuntu server na którym postawisz sobie sambe na sieć lokalną i do tego emby albo może plex pod streaming filmów z dysku, zależy jaki masz ten telewizor też
  • Odpowiedz
@bruuh: Hmm... tak chyba zrobię. Dzięki za info.
@dict: Próbowałem ale już miał problem z kartą WIFI (jak zawsze #!$%@? z debianem), więc nie wiem czy to się uda.
  • Odpowiedz
@bruuh: Problem tylko jest taki że nie planuję dla tego komputera żadnego monitora (a nawet na dn dzisiejszy go nie posiadam) więc nie wiem czy Ubuntu Server bez tego dam radę zainstalować, i skonfigurować
  • Odpowiedz
@Floyt: masz dwie opcje, podpiąć na chwile monitor i skonfigurować ssh, albo zainstalować podłączając dysk do innego kompa z monitorem i tam skonfigurować ssh. Jeśli chodzi o dalszą interakcje z tym systemem to generalnie możesz w windowsie chyba dodali już obsługe ssh (chyba? powershell? ktoś potwierdzi/zaprzeczy) a jak nie to wgraj sobie WSL2
  • Odpowiedz
@dict: no to jednak ja bym sobie wgrał WSL2 żeby jakoś po ludzku to obsługiwać bo jak microsoft coś zmajstrował to na pewno jest gównem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz