Wpis z mikrobloga

Pytanie do majsterkowiczów i elektryków bo ja się nie znam.

Mam w mieszkaniu pokój w którym poprzedni właściciel przeniósł sobie kontakt z jednej ściany na bok, dalej o kilka centymetrów.

Usuwając meble odkryła się więc przede mną dziura pozostała po kontakcie.

I teraz pytanie... czy w miejscu dziury da się zrobić gniazdko z prądem? Takie na wtyczki? Jeśli tak to pomyślałem, że kupię gniazdko z wyjściem standardowym oraz portami USB i w tym miejscu bym chciał je mieć. Pytanie tylko czy tak się da zrobić? KOMPLETNIE nie znam się na prądzie, zamówie sobie fachowca, ale na Wykopie są fachowcy więc też się dowiem :)

#elektryka #prad #majsterkowanie #diy #budownictwo #wykonczenia #mieszkanie #pytanie
źródło: comment_1638754072oOzSK1eAbqsW3yHYNkky3q.jpg
  • 33
@Bunch zależy jak instalacją była robiona jeśli masz tylko 2 lub 3 pojedyncze przewody to nie da się. Jeśli więcej niż 6 (licząc z tym który idzie do nowej puszki) to tak
@01101010_01100001: Jakby babka miała wąsy. Nie zrobię czegoś, bo ktoś zrobi coś.

Jak ktoś będzie sam przerabiał, to pewnie umi w to i zobaczy ze czajnika tam nie warto podłączać. Jeśli komuś zleci, to ktoś kto to będzie robić powinien tez uprzedzić ze to może… się skończyć złe.
w opisie piszesz o gniazdku, na rysunku na prawej ścianie jest włącznik do światła


@fimino: Co jest niezrozumiałego w zdaniu brzmiącym, cytuję:

"Mam w mieszkaniu pokój w którym poprzedni właściciel przeniósł sobie kontakt z jednej ściany na bok, dalej o kilka centymetrów.
Usuwając meble odkryła się więc przede mną dziura pozostała po kontakcie.
Czy w miejscu dziury da się zrobić gniazdko z prądem? Takie na wtyczki?".
@Bunch: to zdanie jest oczywiste. Zamieszanie, nie tylko u mnie, spowodował dołączony rysunek, który nie pokrywał się z tym co zostało opisane słownie. Zdjęcia sytuacji, ani zdjęcia puszki nadal nie dodałeś, a tych kwestiach mocno by pomogły, chodzi o bezpieczeństwo zrobienia i użytkowania tego.
@Bunch nie zrobisz tam gniazdka ani ładowarki bo żarówka i wylacznik zamyka obwód
EDIT: z góry idą 3x przewody więc jeśli znajdziesz puszkę do której wchodzą i przerobisz tak żeby zamiast dzielonego światła ( w lampie mozesz mieć 2 żarówki osobno zapalane) na jedną żyłę puścisz zero ( o ile teraz jest faza puszczona na wyłącznik) to będzie działać
ale jeśli nigdy nie robiłeś takich rzeczy i nie masz pojęcia o elektryce
@Bunch: Prawdopodobnie jest tak jak napisał @czechu. Te 3 przewody sugerują, że ten przeniesiony włącznik ma 2 przyciski i włączasz nim osobno dwie różne żarówki(lub dwa zestawy żarówek, po prostu 2 obwody). Jeżeli tak jest to w puszce nie ma przewodu neutralnego i nie da się podłączyć gniazdka.
@Bunch: Twój brak doświadczenia może być sporą przeszkodą, ale możesz zobaczyć gdzie jest najbliższa puszka do której idą te przewody skierowane do góry na zdjęciu. Tam prawdopodobnie znajdziesz neutralny. Nie wiem czy dobrze widzę, czy jest tam peszel. Jeżeli tak, a puszka z neutralnym jest blisko(np. powyżej pod sufitem) to stosunkowo łatwo miałbyś przeciągnąć ten neutralny do miejsca w którym go potrzebujesz. Ja robiłem tak wielokrotnie, ale sytuacja była o tyle
eszel. Jeżeli tak, a puszka z neutralnym jest blisko(np. powyżej pod sufitem) to stosunkowo łatwo miałbyś przeciągnąć ten neutralny do miejsca w którym go potrzebujesz. Ja robiłem tak wielokrotnie, ale sytuacja była o tyle prosta, że puszkę miałem tuż nad włącznikiem. Inna metoda, jeżeli ta puszka jest nieco dalej to próba podmiany tych 3 przewodów na np. kabel 4 przewodowy w taki sposób, że po


@endrju_pl: A ta puszka, której szukamy
@Bunch: Ta puszka powinna być widoczna w zasadzie... Przykryta taką okrągłą zakrywką. Skoro tego nie widzisz to może nie być. Nie widzę sensu zakrywania tynkiem takiej puszki.
@endrju_pl: Miałeś rację, elektryk zrobił to dokładnie w taki sposób. Podłączenie gniazdka, coś nagrzebane w kontakćie obok oraz w puszce znajdującej się u góry (ależ szczęście, że była z boku a nie na nowo pomalowanej ścianie. Gniazdko zadziałało dzięki temu że z kontaktu z dwoma przyciskami zrobił się jednoprzyciskowy :)