Wpis z mikrobloga

@cranberry250: Podliczałem tak koparki w cenach od 9 000 do nawet 80 000 (około).

Zauważyłem, że różnica procentowa w opłacalności jest bardzo rozstrzelona niezależnie od ceny. Początkowo pomyślałem na typową logikę związaną z marżą zakupową, że im droższa koparka, tym mniej kupujący zabuli sumarycznie za każdą z części. W tym biznesie nie.

Generalnie ten zestaw, który tutaj wstawiłem ma jeden z najlepszych przeliczników wśród wszystkich oferowany gotowych koparek, które przejrzałem dziś
@cranberry250: Akurat zasilacz mnie tutaj mało interesował, bo prawie wszystko oczywiście GPU pochłania, no ale są też np takie zestawy (nawet te same GPU tutaj biorę pod uwagę)

https://allegro.pl/oferta/koparka-kryptowalut-6x-gtx-1660-ti-190mh-s-10867523236?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=NzMxNGIzNWQtYjEwZC00ZGIyLWJkZWEtMGZhYjU1YTBkZjQzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=ea5ee0ed-1911-4727-a53e-e434350537f9

Jest normalny PSU. Obstawiam, że nawet pozwoliłby zrobić delikatną rozbudowę, bo jedna 1660 ma chyba 125 podstawowego zapotrzebowania
@sxldsxxl: Problem jest taki, że w sumie nie wiadomo co kupujesz.
Zasilacz ?
RAM ?
Dysk ?
Płyta ?
Model karty ?

Chodzi o to, że zasilacz jest od Gigabyte :) Zdecydowanie bezpieczniej byłoby kupić 2 zasilacze po 600-700W za 100zł więcej
@cranberry250: Gdybym chciał kupić koparkę to ostatecznie nawet nie wiem, czy bym wpakował tyle kasy przez allegro do kogoś, kto to sobie poskładał w domu, #!$%@?ł na aukcje jako jeden przedmiot i sprzedaje jako "nowy".

Ostatecznie chyba bym się zdecydował, gdyby sprzedawca wraz ze sprzętem dał mi wykaz wszystkich części i mógłbym sobie posprawdzać legitność gwarancji (bo wiedzy technicznej jakiejś wygórowanej nie mam w IT).
@cranberry250: Słuszna uwaga w każdym razie. Nie wiem jak oni robią takie biznesy z tymi rigami w Polsce, no ale tutaj pewnie byłaby potrzebna jakaś krótka rozmowa przed podjęciem decyzji, jeżeli nie składać koparki na własną rękę.

Z ciekawości przeglądam takie rzeczy co jakiś czas i widzę, że jest trochę syfu. Ale szczerze? Spodziewałem się gorszego #!$%@? (które w sumie występuje, ale dosyć rzadko. Czasami na przykład opychają taki spread, że
@cranberry250: liczę różnicę w odniesieniu do kwot, jakie płaci się, aby mining miał ręce i nogi. Nie problemem jest wejść na Allegro, powpisywać nazwy komponentów, posortować rosnąco, i złożyć 'koparkę'. Problemem jest nie płacić trzycyfrowych kwot za mh/s :D
Z ciekawości przeglądam takie rzeczy co jakiś czas i widzę, że jest trochę syfu. Ale szczerze? Spodziewałem się gorszego #!$%@? (które w sumie występuje, ale dosyć rzadko. Czasami na przykład opychają taki spread, że jak dodasz wszystkie części to z 40-50k, brakuje z 10k odejmując cenę części xD)


@sxldsxxl: Ja mam w dupie to ile ktoś zarabia. Jeżeli są na to klienci to w czym problem?

Tak samo komputery-gotowce z allegro
@cranberry250: To akurat prawda, jak ktoś chce tam kupić taki sprzęt i ma #!$%@? na ceny, jego sprawa. Nie będę do portfela zaglądał.

Natomiast ja dolarami nie sram i nie przepłaciłbym za coś kilkadziesiąt % :D
Odnośnie zasilania to ja zaufałem deklaracji producenta. Mam zwykły ATX Corsair RM750X - 750 watów. Skoro producent zadeklarował 750W to podpiąłem do niego 2 karty RTX3060 , 3x 1660 Superki i zasilacz pracuje obciążony na jakieś 80% mocy albo i więcej xD. Póki co działa stabilnie, wentylator sobie chodzi, ale jakoś na 1/3 mocy, więc chyba nie ma najgorzej. Pożyjemy zobaczymy jak długo i co się stanie. Swoją drogą mam też bliźniaczy
@rtp_diov: Nieźle, ja na RM850x podpinam max 3 karty 2080 (TDP jest 250W, a chodzą na ok 110-130W według systemu). Wole mieć pewność, że mi zasilacz nie puści z dymem strychu + domu gdy nie będę na niego patrzył a soft się wywali i karty pójdą pełną mocą.
@krzyk2: ja na szczęście większość czasu jestem w domu, kupiłem czujnik dymu oraz liczę, że zabezpieczenie w zasilaczu w razie czego zadziała. dodatkowo ustawiłem w trex aby w razie błędów się wyłączał, ale wiadomo jak to jest - w przyszłości planuje wymienić zasilanie na coś lepszego, ale póki co funduszy brak