Wpis z mikrobloga

Zaciekawiło mnie ostatnio #krotkofalarstwo #nasluch #baofeng #rtlsdr
Kupiłem już jakiś czas temu dongiel usb - wszystko fajnie ale w pokoju gdzie najczęściej spędzam wieczory i mógłbym posluchać nie mam ani możliwości wyprowadzenia anteny a dodatkowo router (którego nie mogę zmienić/wyłączyć/przenieść) strasznie mi zakłóca dongiel, czy jakikolwiek ręczniak w pobliżu tego pokoju.

Wpadłem na pomysł aby umieścić jakąś lepszą antenę pod dachem (póki co 2m/70cm, eternit chyba nie będzie przeszkodą? Nad dachem póki co nie mogę anteny umieścić). No i tym sposobem mam czysto, ale jednak nie spędzam tyle czasu tam co w domu... I nasuwa się pytanie - jak niezbyt skomplikowanym sposobem(poradniki w internecie itd) mieć sygnał z dongla w domu na komputerze np. w SDR#? Może raspberry (jakie?) i websdr? Tylko raczej nie korzystałbym z interfejsu na przeglądarce tylko wolałbym w programie jako źródło po prostu zamiast USB to podać adres tego wersdr'a.

Jaka przepustowość do takiego rozwiązania jest potrzebna i czy to by się w ogóle sprawdziło? Niestety w garażu nie mam skrętki doprowadzonej, komputer łączę przez wifi ale to nie problem podłączyć się kablem do routera. Żeby wprowadzić w życie mój pomysł muszę najpierw przepuścić przewód z internetem do garażu i dopiero kombinować z websdr? Jak to jest?
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pyndzel007: być może w twoim przypadku lepszy niż rtl tcp będzie SpyServer. On jest nieco "mądrzejszy" od tego pierwszego i przesyła przez sieć tylko dane IQ sygnału, który aktualnie odbierasz (rtl tcp chyba wszystko co dostaje z dongla). Jedno i drugie można zrobić na Raspberry tyle, że SpyServer potrzebuje nieco więcej mocy obliczeniowej. Tutaj masz to wszystko opisane. Jak podają:

Network usage when streaming with SpyServer will be about 120
  • Odpowiedz
@bazant_rolnictwa: Ale próbować coś mogę na wifi (zanim wpuszczę kabel) czy szkoda zachodu bez kabla?

Czyli jeśli chcę słuchać jedynie na programach a nie na przeglądarce to nie ma to zbytnio różnicy co wybiorę?

A jeszcze jedno pytanie - któraś z tych opcji ma możliwość np. nagrania danej częstotliwości w wybranym czasie na np. pendrive podpiętego pod raspberry?
  • Odpowiedz