Wpis z mikrobloga

czy są tu jacyś specjaliści od #okna ? albo od #wentylacja ?
okropnie parują mi okna od wewnątrz, mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, wentylacja grawitacyjna, 6 piętro, blok ocieplony. mieszkanie jest bardzo ciepłe, bez włączonego ogrzewania zimą mam minimum 21 stopni w domu, często więcej. wilgotność całkiem spora, pokazuje mi koło 60% przy rozszczelnionym oknie (więc teoretycznie powinno się wietrzyć).
okna PVC, mają już swoje lata, nie wiem dokładnie ile ale z 15,20 może?

i tu pytanko: da się jakoś poprawić wentylację w domu, tak żeby nie skraplało się tak że aż mi zalewa parapety, czy zostaje wymiana okien na takie z nawiewnikami?

dodam jeszcze, że mam zamontowaną klimatyzację, ale jednostka jest na zewnątrz i powietrze również pobierane jest z zewnątrz, plus chodzi tylko latem i wtedy problem nie występuje.

zamontowanie w łazience takiego mechanicznego wentylatorka nie wchodzi w grę bo spółdzielnia się nie zgadza

#budownictwo #remontujzwykopem #zyciewbloku #kiciochpyta
  • 18
  • Odpowiedz
@Drmscape2: niegłupie, chociaż trochę mi szkoda prądu, plus jednak wydaje mi się że trzeba poprawić wentylację a nie się kisić :/ mogłabym kupić osuszać powietrza, ale w sumie nie tędy droga moim zdaniem
  • Odpowiedz
@Drmscape2: okna o ile budowa pozwala - możesz zmodyfikować lub wymienić.

Ze względu na to, że wilgoć która wejdzie w ściany jest bardzo trudna do usunięcia, wymiana okien i ich koszt nie powinien mieć znaczenia.

Choć jak napisałem wyżej, stosowne wywietrzniki można zrobić samemu, o ile konstrukcja okien pozwala.
  • Odpowiedz
@goferek: te okna tak jak pisałam mają ze 20 lat chyba, więc nie zauważyłam żeby miały
@thewickerman88: ooo, i to jest trop! dzięki
@Proba_Ratowania_Poziomu: zobaczę czy się da takie coś zamontować w obecnych oknach, a jak nie to niestety wymiana
@Drmscape2: właśnie w tym rzecz, że wietrzę często, zastanawiam się czy coś może być #!$%@? w wentylacji całego budynku? niby przychodziła kontrola sprawdzać ale to ze spółdzielni więc
  • Odpowiedz
@pollyanna: ogólnie w wielkiej płycie nie powinno być dużej wilgoci - wręcz przeciwnie, więc tak może być problem z wentylacją ale juz na poziomie konstrukcji. Mieszkanie ma okna z obu stron czy jest to mieszkanie z ekspozycją jednostronną?
  • Odpowiedz
@Proba_Ratowania_Poziomu: mieszkanie narożne, więc teoretycznie nie powinno być problemów z wentylacją. być może coś #!$%@? przy ociepleniu, nie wiem, za gruby styropian i dlatego teraz się słabo wentyluje, albo któryś z sąsiadów coś #!$%@?ł że w całym bloku jest gorzej.
albo okna się już tak zestarzały, że #!$%@? je strzelił.
tak czy siak, coś zrobić trzeba, będę myśleć o tych nawiewnikach

ja do tego mieszkania sobie nawilzacz powietrza kupiłam, bo przecież
  • Odpowiedz
@pollyanna: nie potrzebujesz żadnych idiotycznych nawiewników które są wymysłem z piekła. Wystarczy dać porządne okna trzyszybowe i szyby będą suche. Oczywiście jak dużo gotujesz to okap plus wietrzyć często.
  • Odpowiedz
@pollyanna: Jak pisze Signatularity okna z pakietem trzyszybowym powinny rozwiązać problem, dzięki temu izolacja pomiędzy temperaturą zewnątrz i wewnątrz jest dużo większa. Można spróbować z wycięciem części uszczelki, to powinno symulować pracę nawiewnika. Trzeba się jednak liczyć, że jest to trwałe "uszkodzenie" okna.
  • Odpowiedz
@Singularity00: a co z wentylacją grawitacyjną? W moim mieszkaniu, gdy za mało wpuszczam powietrza z zewnątrz, to w toalecie czuję zapachy z cudzej kuchni. Wydaje mi się, że kominki wentylacyjne są na dachu zbyt blisko siebie. Mimo wszystko, zamiast wyrzucać zużyte powietrze na zewnątrz to je zasysam z innych mieszkań, żeby wyrównać ciśnienie.
  • Odpowiedz
@lukikow: No oczywiste ze trzeba albo często wietrzyć albo gdy są sprzyjające warunki (brak smogu choćby) to zostawić z jedno albo dwa minimalnie rozszczelnione i wtedy wszystko działa - w starszych blokach projekt wentylacji zakładał że okna nie są w 100% szczelne wiec trzeba to zachować albo zaakceptować ze czasem jakiś zapach przeniknie jak mamy dłużej wszystkie okna szczelnie zamknięte i nie wietrzymy. Nadal jednak z nawiewników jest więcej wad niż
  • Odpowiedz