Wpis z mikrobloga

@djtartini1: i to jest też ogólnie ciekawy przykład i jedna z czarnych kart w (bardzo czarnej) historii Wielkiej Brytanii.
Zaatakowali neutralną Danią w czasie wojen napoleońskich, bo miała jedyną pozostałą w Europie znaczniejszą flotę, która mogłaby przez Francję zostać użyta do inwazji wysp brytyjskich - floty francuskie i hiszpańskie zostały rozbite pod Trafalgarem.
Oddanie floty wymusili nie przałamaniem murów miasta, tylko bombardowaniem miasta przez flotę, co spowodowało wielkie pożary i ofiary
FrasierCrane - @djtartini1: i to jest też ogólnie ciekawy przykład i jedna z czarnych...

źródło: comment_1638360307qX80ribKiNwtvVcL0HO8SL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@franek-wichura: Ja nie myślę, tylko po prostu to wiem. Wiem, że poziom szacunku dla dziedzictwa materialnego jest w społeczeństwach zachodnich statystycznie na znacznie wyższym poziomie niż u nas. To jest fakt. Nie twierdzę tego na podstawie dowodów anegdotycznych, tylko pewnej wiedzy na temat różnych systemów ochrony zabytków, działań w tym zakresie, przychylności przeciętniaków do tych zagadnień.
  • Odpowiedz
ciekawostak jesttaka, ze są dęby w Szwecji na wyspie Visingsö, które zostały zasadzone na okręty i potem okazały się niepotrzebne link
  • Odpowiedz
@LowcaAndroidow: Pomijasz, że Dania była quasi okupowana, a tak naprawdę zachowała pewną niezależność i kolaborujący rząd. Można to oceniać negatywnie z moralnego punktu widzenia, ale jak najbardziej mieści się w definicji poważnego państwa, skoro nie walczyli na wojnie, której nie mogli wygrać nie będąc de facto wrogiem III Rzeszy.
  • Odpowiedz
Taka ciekawostka. Te wszystkie liniowce budowane od końca XVII w. mogły być zbudowane właśnie dzięki wzrostowi znaczenia floty w XIV i XV wieku. Wtedy to zaczęto masowo sadzić lasy dębowe. A były to czasy kiedy większość Europy było znacznie bardziej wylesiona niż jest dzisiaj. Kto lasów nie sadził ten nie miał floty i tak na przykład Niemcy nie mieli z czego budować floty bo każdy miał swoje państwo i nikt wtedy nie
orkako - Taka ciekawostka. Te wszystkie liniowce budowane od końca XVII w. mogły być ...

źródło: comment_1638392690X1afccm90MObeAK90cZ54E.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz