Wpis z mikrobloga

Dobra poprzeglądałem trochę postów na tagach związanych z grami planszowymi. Wychodzę z pytaniem, jestem początkującym w planszówkach, mam ogranego tylko Szeryfa, Dixit i jakieś mniejsze gry towarzyskie typu taboo, scrabble, monopoly. Najwięcej poleceń na wspomnianych tagach mają takie tytuły jak: "Wsiąść do pociągu Europa", Cyklady, Carcassone, 7 cudów świata, Terraformacja Marsa, Brzdęk i Cywilizacja. Co z tych tytułów mi najbardziej polecacie? Towarzystwo do gry na pewno nie będzie związane mocno z grami planszowymi, ale chcą w coś pograć. W większości przypadków towarzystwo będzie liczyło do 5 osób. Co polecacie na początek by się mocno nie zrazić? Z góry dziękuję za pomoc (ʘʘ) #planszowki #gryplanszowe

P.S zamierzam sprawić sobie na święta jakieś 2 pozycje z tych wyżej wymienionych

Co z tych gier dla początkującego ?

  • Wsiąść do pociągu Europa 32.9% (25)
  • Cyklady 3.9% (3)
  • Carcassone 21.1% (16)
  • 7 cudów świata 9.2% (7)
  • Terraformacja Marsa 15.8% (12)
  • Brzdęk 11.8% (9)
  • Cywilizacja 5.3% (4)

Oddanych głosów: 76

  • 12
  • Odpowiedz
@JeanPaulMarat: z mojej strony:
1. Wsiąść do pociągu jest słabe, dla rodziny z dziećmi, niezobowiązujące, banalne i oklepane - nie polecam, hype nie rozumiem, dla mnie jest zupełnie nudne i po 2 grach więcej do niej nie usiadłem. Sprawdzi się moze z małymi dziećmi, albo ludzmi totalnie nie związanymi z planszowkami.

2. Carcassone - mam z 4 czy 5 dodatkami, często do niej wracamy w różnych składach, znajomym się podoba. Polecam każdemu, przy kilku dodatkach z lekkiej gry robi się kobyla do poważnego rozkminiania, można sobie dostosować co chce się miec z gry, modyfikując zasady. Jest pomysłowa, regrywalna i naprawdę warta spróbowania.

3. Terraformacja - spoko, ustawiłbym ją jako najlepsza z tych 3., ale skoro nie lubisz az tak się glowic, to powiem, ze jest gdzieś pomiędzy pozostałymi. Mi się bardzo podoba, dużo negatywnych interakcji, również można dodatkami ją modyfikować i robi się ciekawsza, ale nawet sama podstawka daje dużo frajdy, różne korporacje pozwalają grac na różne sposoby i to jest naprawdę
  • Odpowiedz
@JeanPaulMarat: No to trudne pytanie, bo też nie wiemy na przykład czy chcesz gry rywalizacyjne czy kooperacyjne? Gry euro czy tzw. ameri też mogą być?

Ale ja pamiętam, że moja pierwsza taka "inna" gra niż Monopoly czy coś to był kooperacyjny Robinson Crusoe, a z rywalizacyjnych Carcassonne ;)
A z tytułów co wymieniłeś to lubię zarówno zagrać w Wsiąść do Pociągu, jak i wcześniej wspomniane Carcassonne, choć na rynku jest
  • Odpowiedz
Carsassone jest dobrym wyborem. Bez dodatków (stopniowo można rozszerzać).
Podobnie Wsiąść do Pociągu
Czemu nie ma tu Osadników z Cattanu?

Cywilizacje są co najmniej 2 ("Poprzez wieki" oraz Sid Meier's na podstawie gry) i żadnej z nich nie polecał bym na początek.
  • Odpowiedz
@JeanPaulMarat: TM jest zbyt złożona na takie towarzystwo,
7 cudów jest OK, polecam wersja architekci - jeszcze prostsze zasady
albo Carcassone, tu jest spory wybór dodatków, gdy podstawka znudziłaby się
  • Odpowiedz
@ufo99: Ahhh o Cattanie, w sumie nie zapomniałem, ale kolega ma go kupionego tylko obecnie przebywa po drugiej stronie Polski, ale na święta przyjeżdża, więc zamierzamy nadrobić, właśnie przy tej gierce również
  • Odpowiedz
@JeanPaulMarat: Brzdęk albo cyklady. W zależności co lubicie. Jeżeli mitologie i potwory rodem z bajek o herkulesie to cyklady. Fajna strategiczna naparzanka z licytacja. Jeżeli fantasy to brzdęk, będzie dużo zabawy dla początkujących i lekko zaawansowanych.

Carcassone jest mega prostą grą, jak w coś grałeś to może ci się odbić jej prostota
Wsiąść do pociągu - jak wyżej. Spoko gierka, ale nudzi po kilku partiach.
Cywilizacja może być trochę zbyt
  • Odpowiedz
@JeanPaulMarat: Wsiąść do pociągu czy Carcassonne to gry bardziej rodzinne. One mają swoich fanów, którzy potrafią w nie grać setkami godzin, ale też dla części graczy może szybko przyjść znużenie.
W takie 7 cudów świata można grać na luzie, wybierać sobie karty, które wydają się silne i dobrze sie bawić. Ale z czasem jak gracze się rozwiną to gra zacznie oferować znacznie więcej. Już pojawią decyzję budowania swojego tabloo w
  • Odpowiedz
Carcassone i Wsiąść do pociągu polecam szczególnie na początek. Ja sam pociągów nie lubię zbytnio ale na różnych wyjazdach nowi gracze, ludzie którzy z reguły w nic w życiu nie grali szybko się wkręcali i chcieli jeszcze i jeszcze
  • Odpowiedz