Wpis z mikrobloga

2162 + 1 = 2163

Tytuł: Rysio Snajper
Autor: Kurt Vonnegut
Gatunek: klasyka
ISBN: 9788376593388
Tłumacz: Marek Fedyszak
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 304
Ocena: ★★★★★★★★

W tamtych czasach nawet wykształconemu człowiekowi, którym Fortunate nie był, mogło się wydawać, że szczęście kryje się gdzieś na mapie, niczym skarb kapitana Kidda.


Są takie wydarzenia, które zmieniają życie, definiują jego dalszą część. Może to być na przykład, jak u w tej książce, przypadkowe zastrzelenie kobiety w ciąży. Właśnie coś takiego zdarzyło się Rudolphowi Waltzowi, którego od tego czasu zaczęto nazywać Rysiem Snajperem.

Mimo że to wydarzenie jest punktem, wokół którego cała ta historia jest opowiedziana, to w Rysiu Snajperze można znaleźć znacznie więcej. To co ja na pewno zapamiętam z tej książki to rozważania nad tym jak nasze postrzeganie wpływa na to jak odbieramy świat i na to jak świat wpływa na nasze postrzeganie. Taka wzajemna zależność.

Ale to to też nie wszystko. W Rysiu snajperze jest też mowa o problemach, jakie Vonnegut zauważał we współczesnej mu Ameryce. Choć wiele z tych problemów zdaje się być uniwersalnymi. Porusza temat dostępu do broni, narkotyków, samotności, pogoni za sensacją, życia dla kogoś innego, teorii spiskowych i tego, że może jednak coś w nich jest, i tak dalej. A wszystko to podane w vonnegutowskim stylu – zjadliwym, ironicznym, absurdalnym. W dodatku okraszone kilkunastoma przepisami kulinarnymi i przeplecione kilkoma jednoaktowymi dramatami.

Mnie się ten dziwny, charakterystyczny styl bardzo podoba. Podoba mi się też treść, choć żeby do niej dotrzeć trzeba się przez ten styl przebić, a wydaje mi się, że nie każdy będzie go lubił. Zupełnie jestem w stanie zrozumieć. Więcej, jestem w stanie zrozumieć, jeśli jako przyczyny tego nielubienia poda dokładnie te same cechy, które ja wymieniłem wyżej.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 2162 + 1 = 2163

Tytuł: Rysio Snajper
Autor: Kurt Vonnegut
Gatunek: kla...

źródło: comment_1637834534PPP1f7iNp4KdlpmRr46md5.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-12-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 312

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Yoro (Marina Perezagua)
2\. Miasto ślepców (Jose Saramago) - najnowsza recenzja usera Amadeo95 ★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
3\. Wybór Zofii