Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Cześć Mirki i Mirabelki. Posiadam laptopa lenovo y50-70. laptop się nie uruchamia tzn. Po naciśnięciu przycisku słychać jak się uruchamia wentylator, klawiatura się podświetla i laptop po 2-3 sekundach się wyłącza. Komputer jeszcze dzisiaj działał, godzinkę przed tym jak przestał miałem problem z zasilaczem. Po podłączeniu komputer się nie ładował. Próbowałem innego zasilacza i również nie działał, zasilacze są na pewno sprawne bo sprawdzałem je na innym sprzęcie. Wtyczka od gniazda zasilania jest lekko czarna przy podłączeniu na płycie głównej. Czy możliwe jest to, że przez tą wtyczkę komputer nie startuje? #elektronika #laptopy #komputery
SamodzielnyKaktus - Cześć Mirki i Mirabelki. Posiadam laptopa lenovo y50-70. laptop s...

źródło: comment_16377427340wGRdzLaWpNKgtXYGb2euR.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@dktr: @SamodzielnyKaktus:
Obawiam się, ze sama wymiana gniazda nie wystarczy. Coś musiało spowodować takie zwarcie a upalony wtyk zasilania to tylko objaw a nie przyczyna. Miernik w dłoń i w trybie diody sprawdź czy nie ma twardego zwarcia na poszczególnych liniach zasilania, od zasilacza po przetwornicę CPU. Jak będziesz miał farta to będzie tylko zwarty któryś kondensator filtrujący.
  • Odpowiedz
@smk666: w y50 miałem już kilka takich przypadków, wada wtyczki. Przy zwarciu kondensatora albo mosfeta zaraz na wejściu zadziała zabezpieczenie przeciwzwarciowe w zasilaczu i tylko sobie próbkuje migając diodą.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@SamodzielnyKaktus: lekko czarna xD
Zwarcie widoczne na pierwszy rzut oka, dość potężne stąd spalenie. Trzeba sprawdzić po kolei co dostało strzała i wymienić każdy element. Zanim to się zacznie trzeba sprawdzić czy najdroższe układy czyli CPU i GPU nie oberwało. Po Twoim pytaniu stwierdzam, że sam tego nie ogarniesz :)
  • Odpowiedz
@SamodzielnyKaktus przy tak uszkodzonym gnieździe na pewno nie zadziała, jest to usterka powtarzająca się w tym modelu, i po wymianie gniazda na płycie i wtyczki w 50% przypadków rusza, w reszcie uszkodzone jest jeszcze coś na płycie. Ja osobiście na stałe usuwam to gniazdo i wtyczkę i lutuje kabelki bezpośrednio do płyty
  • Odpowiedz
w y50 miałem już kilka takich przypadków, wada wtyczki. Przy zwarciu kondensatora albo mosfeta zaraz na wejściu zadziała zabezpieczenie przeciwzwarciowe w zasilaczu i tylko sobie próbkuje migając diodą.


@dktr:
Może być, miałem podobny problem ze złączem 12V w płycie AM3 po kilku miesiącach używania podkręconego Phenoma X6 z 2,7 do 3,7 Ghz - słaby styk we wtyczce z biegiem czasu doprowadził do wypaleń i niestabilnej pracvy pod obciążeniem. Po wymianie
  • Odpowiedz
nawet jeśli jest odłączone i startuje laptopa z baterii


@SamodzielnyKaktus:
Jeśli z baterii nie startuje, to tylko popiera tezę, że problem leży głębiej, nie w gniazdku zasilacza. Jeśli nie jesteś obeznany w chociaż podstawowej elektronice to proponuję wizytę w serwisie zanim szkody się pogłębią.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Snurq: w wolnej chwili pójdzie do serwisu, na razie i tak się musiałem zaopatrzyć w nowy ale jak da sie tego uratować w dobrych pieniądzach to tak zrobię!
@Tymian pisałem do niego ale odpowiedział mi, że nie przyjmują na razie komputerów do napraw ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz