Wpis z mikrobloga

Witam, poleci ktoś dobrze napisane książki (w języku polskim lub angielskim, bez znaczenia) o Pythonie oraz C? Znam absolutne podstawy, ale niewiele więcej. Mam kilka projektów, które na pewno by zyskały gdybym znał te 2 języki w stopniu średnio-zaawansowanym (taki mam cel), ale wysłucham też innych propozycji.
1) Użycie machine learning do analizy dużej ilości danych i znalezienie wzorca, który odpowiada stanu baterii w danym momencie (na razie rzeźbię w Matlabie, ale docelowo chciałbym aby kod był wykonywany na RPi albo Jetson Nano, ze względu na dostępność miejsca). Zakładam użycie PyTorcha albo TensorFlow, wszelkie sugestie/pytania mile widziane!
2) Mam zamiar zaprogramować mikrokontroler (prawdopodobnie TI F28379D albo NXP MPC5744P) do zaimplementowania FOC (Field Oriented Control) i przesyłania odpowiednich sygnałów PWM do inwertera (falownika + konwersja sygnałów ze wszystkich sensorów włącznie z encoderem), aby kontrolować 9-fazowy motor BLDC. Tutaj takie osobne pytanie, ile właściwie portów ADC będę potrzebować na wszystkie sensory i sygnały PWM (czyli: encoder, czujniki natężenia prądu, sygnały PWM, nie wiem co jeszcze potrzebne)?
3) Własny projekt - chciałem zbudować i zaprogramować mały zdalny samochód z różnymi czujnikami (zbliżeniowymi, światła, może nawet detekcją przeszkód) i użyć w tym celu RPi albo LEGO 51515 (silniki) + RPi Hat + RPi. Wiem, że Lego Inventor może być zaprogramowany w Pythonie, Ogólnie to chciałem tylko użyć silników z tego zestawu (z tego co wiem to posiadają wbudowany bezwzględny enkoder).

Ogólnie to szukam książek (najlepiej jednej, bo łatwo się gubię w treści jeżeli korzystam z kilku równolegle), które wymagają napisania skryptu na końcu każdego rozdziału, aby faktycznie zastosować wiedzę w praktyce. Idealnie, jeżeli zadanie dotyczy jakiegoś inżynierskiego problemu, ale najważniejsze dla mnie aby zrozumieć aspekty takie jak pętle (zawsze robiłem to na chybił trafił, aż zadziała, chcę więcej zrozumieć). Jeśli chodzi o Pythona, to chciałbym też dowiedzieć się jak analizować dane z pliku .csv (excel), nie wiem czy nie wymaga to jakiś dodatkowych bibliotek).

Pamiętam dawno temu, miałem taką książkę do nauki PHP, gdzie było mnóstwo zadań na końcu rodziałów + rozwiązania i wskazówki.
Z góry przepraszam, jeżeli coś jest niezrozumiałe, ale na ogół posługuję się językiem angielskim i czasami nie wiem jaki jest dokładny odpowiednik w języku polskim. Z góry dziękuję!
#programowanie #elektronika #python #c #mikrokontrolery #silniki #elektrykapradnietyka
  • 1