Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki, próbuję znaleźć jakieś wzmianki o specyficznym wydarzeniu gdzieś z czasów PRL, gdy doszło do wydostania się sporej ilości gazu (nie pamiętam, czy to był CO2) na powierzchnię i nieomal do tragedii, gdyż gaz wyparł powietrze przy ziemi, gdy akurat przez okolicę (wieś) przechodziła jakaś grupa, być może piesza wycieczka.

Czytałem opis tego zdarzenia kilka lat temu i nie mogę go odnaleźć ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#gornictwo #ciekawostki
  • 14
@xBARTEXx: Wiesz co, za prawie każdym wpisem, w którym ktoś o coś pyta trafia się taki ananas rzucający pierwszy wynik z google który ma jakikolwiek element wspólny z tematem. Ciekawi mnie zawsze, co wy myślicie, Bohaterowie Pierwszego Wyniku Google? Że zadający pytanie nie wpisywał wcześniej słów kluczowych w wyszukiwarkę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Zralok: Tak, to pasuje, po prostu google rzuca mi głównie wyrzutami W kopalni,
@Zralok: Ale to nie wygląda zbyt dobrze XD

Noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie, od 1927 roku do jej zamknięcia w 1994 roku zanotowano tu 1293 wyrzuty, które przyczyniły się do śmierci 232 osób…

…bo historia fajna jest!


no bardzo fajna, zwłaszcza ta noworudzka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@xBARTEXx: Tak? Chyba przeglądamy jakiś inny wykop. Większość tagów dla plebsu mam na czarnej, może
@NoMercyIncluded

Ale to nie wygląda zbyt dobrze


Nie wyglądało głównie przez metan. Wyrzutów było sporo i najtragiczniejszy zabił 150 osób. Były plany by połączyć kopalnie Nowa Ruda i Ludwikowice jednym szybem, ale zagazowanie to uniemożliwiło. Od kilku lat jakiś australijski inwestor obiecuje wznowienie wydobycia na tych polach, ale wątpię by miał środki by to wszystko odgazowywać. Urząd górniczy zamknie imprezę po pierwszym wycieku. Z jednej strony szkoda, ale może faktycznie nie ma
@NoMercyIncluded Rzadko przeglądam specyficzne tagi, czytam głównie zakładkę "wszystkie" i ewentualnie zagłębiam się w jakiś temat, jeśli mnie zaciekawił.
Zrób eksperyment - wrzuć na kilka wpisów odpowiedź z pierwszego linku z Google, a w większości przypadków dostaniesz odpowiedź, że pomogłeś i wpis po chwili spada z tagu.¯_(ツ)_/¯
Ale to nie wygląda zbyt dobrze


@Zralok: Chodziło mi raczej o niefortunny zwrot pod koniec artykułu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale widząc ile było tam wypadków i tak jestem zdziwiony, że wciąż kopali. Nie potrafiłbym pracować w takim miejscu, ciekawi mnie, jak utrzymywali morale załogi.