Wpis z mikrobloga

https://www.wykop.pl/wpis/61806659/to-jest-#!$%@?-normalne-zeby-w-kraju-pierwszego-swi/

Jak widzę co się dzieje w komentarzach w takim temacie to zastanawiam się czy w polsce wyrośnie kiedyś pokolenie, które będzie potrafiło poprostu jak cywilizowany, zdrowy człowiek zapanować nad własnym życiem.

to jest k*a normalne żeby w kraju pierwszego świata chłop musiał 50% wypłaty wydać na kawalerkę? to co on ma przestać jeść, żeby na dentystę wystarczyło raz na pół roku?


Nie to nie jest normalne, jak ktoś wydaje tyle pieniędzy na mieszkanie przez dłuższy czas to nie umie zarządzać pieniędzmi.

wyobrażacie sobie chłopa 40 lat i co on ma zrobić ze sobą?


Ma się wziąć do roboty.

Wy żyjecie w jakiejś totalnej wyuczonej bezradności, jak można w wieku 40lat zarabiać 3k na rękę w dużym mieście?

Wytłumaczcie co taki człowiek czuje? Wraca po 8 godzinach pracy do kawalerki i siedzi obrażony na świat, bo kasy brak a swój obywatelki obowiązek odjenia 8 godzin poniedzialek-piatek odwalił i uważa, że powinien mieć za to więcej kasy? I tak przez 20 lat? XD

Przecież każdy facet by się po roku najdalej połapał, że albo znajdzie lepiej płatne zajęcie, albo bierze dodatkowe pół etatu w jakiejs najprościejszej tyrce, tylko żeby mieć te okolice 5k do ręki i zacząć się powoli wygrzebywać z bagna.

Czy jesteście świadomi tego, że najniższej nie zarabia się teraz nawet w kołchozach w najbiedniejszych częściach kraju? Najniższa to tylko statystyka, każdy najprościejszy pracownik fizyczny dostaje pod stołem.

Jak można w takim wieku zarabiać połowę tego co pomocnik budowlany z Ukrainy i przez tyle czasu nic z tym nie zrobić?

Myślałem bym, że to bait ale pod spodem jest XX komentarzy i te same oderwanie od jakiejkolwiek logiki, no i 500 plusów ()

#zarobki #polska #praca
  • 36
@albo_wutka_albo_buk: szkoda że nie można dać minusa - jesteś żałosny

Czy jesteście świadomi tego, że najniższej nie zarabia się teraz nawet w kołchozach w najbiedniejszych częściach kraju?


czy jesteś świadomy że najniższą płaci się nauczycielom, pracownikom muzeów, urzędnikom (skutek zamrożenia politycznie pensji ileś lat temu przez poprzedni rząd), salowym w szpitalach państwowych, nauka , adiunkci etc.

Jak można w takim wieku zarabiać połowę tego co pomocnik budowlany z Ukrainy i


budowlańcy
@albo_wutka_albo_buk: kolejna rzecz - popatrz na strukturę zarobków na zachodzie - tam prace niskopłatne to właśnie produkcja, magazyn, sklep, market, taśma, pomocnik budowlany

u nas to umysłowi i nauka

na zachodzie umysłowi, nauka, urzędy, policja, wojsko, straż pożarna to ta sama półka czyli ok 4 tysięcy euro (2-3 razy tyle co pracownik produkcji czy pomocnik budowlany)

apropos strazy - kolega po 11 latach w PSP (państwowa straż pożarna) ma 3 na
tyle ma pracownik samorządowy biblioteki miejskiej, muzeum, a nawet nauczyciel na początku kariery czy na uczelni w instytutach badawczych , tyle ma część pielęgniarek w państwowej służbie zdrowia, tyle mają pracownicy poczty


@vilas: wiesz, że są też zawody poza budżetówką ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zgodzę się, że jak ktoś zostaje nauczycielem albo na uniwersytecie to ma problem, ale w szkołach i urzędach głównie pracują ludzie starsi albo
i nie trzeba koniecznie mieszkać w dużym mieście.


@Wincyyyyj: urodziłem się i mieszkam na tej samej ulicy od końca lat 70tych

wiesz, że są też zawody poza budżetówką ( ͡° ͜ʖ ͡°)


wiem, od 2019 wysyłam CV i daję ogłoszenia na które nikt nie odpowiada

urzędach głównie pracują ludzie starsi albo kobiety które i tak utrzymuje mąż


też
ale i pracują tacy jak ja - ukończyłem dzienne,
@vilas: nie wiem jak było w czasach kiedy studiowałeś ale teraz większość pracuje już na studiach. Jakie te studia kończyłeś? Może przegapiłeś moment na rozwój i w 2019 już Cię nie chcieli uczyć
@vilas: Generalnie najważniejsze żeby potrafić coś robić, wtedy mało kto patrzy na studia. Jak przesiedziałeś 20 lat w budżetówce to się nie dziw, że teraz masz problem. Skoro doświadczeniem nie porwiesz pracodawcę to trzeba się zaprezentować w inny sposób. Pokazać jakiś projekt hobbystyczny albo coś w tym stylu
@Wincyyyyj: to politycy PO zamrozili pensje urzędnikom na 10 lat i stąd w urzędach się źle zrobiło
w 2008 padła decyzja o zamrożeniu na 10 lat kwoty bazowej - pensje stanęły w miejscu

zarabiać 2500 w roku 2008 a zarabiać 2700-2900 (doszła by wysługa lat, przy założeniu, że ktoś nie zmienił stanowiska, ja zmieniłem ale to szczegół) w 2019 to różnica bo minimalna pensja wzrosła 2 razy a inflacja wyniosła 30%
Generalnie najważniejsze żeby potrafić coś robić,


@Wincyyyyj: na zachodzie ceni się to co ja robię w PL

w Polsce "coś robić" to kładzenie glazury obecnie i programowanie kodowanie aplikacji webowych

w innych krajach "coś robią" i fizycy atomowi w elektrowniach
@vilas to że na zachodzie "fizole" są na dole drabiny to gówno prawda xD ogarnięty budowlaniec zarobi lepiej niż ktoś z biura, te 3-5k euro może wyciągnąć. Gówniane pieniądze to na jakichś halach, produkcjach, ale to dlatego, że...
... pracują tam ludzie ze wschodu, więc dla nich te 1800 euro i tak jest spoko opcją, kiedy nie znają języka i nie mają umiejętności
te 3-5k euro może wyciągnąć


@brozio991: czyli tyle co ma urzędnik, policjant , nauczyciel, żołnierz tam (mam paru znajomych i gadałem z nimi o kasie, tyle mniej więcej zarabiają 4 tysiące euro i powyżej)

a nie 2-3x więcej jak u nas

u nas glazurnik wyrabia np. 7-8 netto , prawda?
a pułkownik wojska ma 8 brutto
glazurnik, tynkarz u nas zarabia więcej niż pułkownik wojska ,zarabia na poziomie generała czy dyrektora
Gówniane pieniądze to na jakichś halach, produkcjach,


@brozio991: u nas 4 netto ma mój znajomy w Grójcu w Ferero Roche czekoladki produkcja

4 netto to poziom który po 20 latach ma główny specjalista w ministerstwach albo naczelnik (szef) urzędu powiatowego lub na kilka powiatów (mój kolega jest szefem urzędu na kilka powiatów, ma pensje 5 brutto po 30 latach pracy)
jego odpowiednik w Niemczech czy Francji ma 7-8 tysięcy euro (identyczna
@brozio991: #!$%@?ąc od tego czy lubię czy nie lubię, czy popieram czy nie popieram - właśnie na wykopie wybuchła burza w innym topicu - prezydent miasta Kraków dostał podwyżkę, miał 12 brutto
12 brutto to 8 netto , czyli tyle co tynkarz, glazurnik

wskaż mi drugi kraj w którym prezydent jednego z największych miast w kraju zarabia pensje byle robotnika od remontu lub klepacza kodu WWW

jak są dane na necie
@vilas: jesteś oderwany od rzeczywistości bo tkwisz w budżetówce którą trudno porównywać z normalnym światem bo mało się w niej zarabia i mało się pracuje. Nie chce cię martwić ale w byle korpo w dużym mieście zrobisz 10k netto siedząc przed komputerem np pracując w finansach czy kontrolując jakiś proces. Ludzie od wykańczania mieszkań dostają dużo więcej a terminy maja na za pół roku. Ludzie chcą im płacić bo wykonują pożyteczną
@Wincyyyyj: na zachodzie budżetówka ma dobrze - to że tutaj na wykopie tego nie akceptujecie - co mogę poradzić

natomiast o tym jaki jest rynek pracy świadczy to że ja będąc mgr inż z 2 językami i wysyłając do rożnych korpo i firm CV i dając ogłoszenia o poszukiwaniu pracy i wysyłajac CV do firm headhunterskich jestem zlewany

szuka się programistów młodych ale z dużym stażem a reszta:

https://pl.linkedin.com/pulse/%C5%9Blepota-pracodawc%C3%B3w-czy-bran%C5%BCy-hr-4050-na-rynku-pracy-marek-pinkas

https://www.money.pl/gospodarka/eurostat-niewielki-procent-wakatow-w-polsce-duzo-ponizej-sredniej-6457345180461185a.html

https://www.pulshr.pl/rekrutacja/polska-z-jednym-z-najnizszych-wskaznikow-wolnych-miejsc-pracy,78406.html
@Wincyyyyj: jest duża różnica między młodymi ludźmi a starszymi

nawet w urzędach u mnie dają 400-600 więcej młodemu niż nam - bo cytuję "jesteście mniej mobilni rynkowo a młodzi są roszczeniowi"
i dochodzi do patologii, że urzędnik pracuje od lat i ma np. 3800 czy 4200 brutto pensji a ma uczyć młodego którego dopiero co przyjęto i dano mu 4600 brutto pensji "bo za mniej nikt nie przyszedł" "dla was nie
mało się pracuje.


@Wincyyyyj: nie prawda - wielu kontrolerów co chodzi i robi kontrole (jak na zachodzie, jak w innych krajach) zapieprza do 18tej
kontrole ochrony środowiska, różne inspekcje handlowe, techniczne, w cywilu w wojsku

księgowe od skarbówki od pitów nieraz do 20 siedzą
moja dziewczyna też urzędnik czasem o 20 komputer zamyka - tyle jest roboty i papierów do przerobienia

nie prawda że mało się pracuje

ja czas mam na
Rozejrzyj się jakie ludzie budują domy, kupują samochody.


@Wincyyyyj: przedsiębiorcy w leasingu - tak te super fury to przedsiębiorcy narzekający jak im źle
a nie pracownicy
@Wincyyyyj: zresztą jak tutaj kiedyś był wykopek co twierdził że korporacje to dadzą 3500netto jak ktoś tylko umie pokolorować tabelkę w excelu to mu napisałem że prosze o konkretną nazwę i adres firmy gdzie 3500 netto dostanę za to że umiem zmienić kolor pola w excelu

nie odezwał się
ja pracy szukam i chętnie wezmę - 5 netto , 6 netto potrzebuję -bo mieszkam w centrum wawy, ukończona politechnika (20 lat
@vilas: z twojego źródła

W grudniu 2020 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 6,6 proc. w stosunku do grudnia 2019 i wyniosło 5973,75 zł – podał w czwartek GUS.


W 2021 płace jeszcze mocno wzrosły
@Wincyyyyj: a nam zabrano nagrody "bo składamy się na tarczę dla przedsiębiorców" powiedział pan patkowski i morawiecki

ja mam zabrane tak zwane nagrody to była 14 pensja w 2020, zabrano dodatki zadniowe etc
i dochodzi do patologii, że urzędnik pracuje od lat i ma np. 3800 czy 4200 brutto pensji a ma uczyć młodego którego dopiero co przyjęto i dano mu 4600 brutto pensji "bo za mniej nikt nie przyszedł" "dla was nie ma na podwyżki bo budżet nie jest znowelizowany" "takie są współczynniki nie możemy ich zmienić


akurat tak jest wszędzie i od dawna mówi się, że konkretną podwyżkę dostaje się zmieniając pracę albo
@Wincyyyyj: a nikogo nie obchodzi nasze zostanie - wtedy dyrekcja rozłoży ręce i powie "nie mam kim robić jaka szkoda" , dyrekcja zostanie z pensją, obywatel bez rozpatrzenia wniosku, tylko urzędnik będzie się martwił czy market go weźmie
@vilas: ja nie mówię, żebyś składał wypo tylko, że w wielu firmach też jest problem z podwyżkami i często dopiero po zmianie pracy można ją uzyskać oraz że to częsta sytuacja, że nowym pracownikom płaci się więcej niż starym bo płace mocno wzrosły
@vilas: bardzo możliwe ale ty uogólniłeś dla wszystkich na rynku pracy i nie masz racji co do mediany zarobków. W szczególności jest problem na rynku pracy dla ludzi z budżetówki którzy całe życie pracowali w tym samym miejscu. Ludzie którzy pracowali w wielu miejscach mają szersze doświadczenie i łatwiej im zmienić pracę nawet będąc starszym
@Wincyyyyj: plus z moim doświadczeniem - obsługa wysokospecjalistycznego sprzętu laboratoryjnego

to jak problem z pracą miał by np. działonowy czołgu co oko stracił czy rękę, wylatuje ze służby w wojsku a całe życie z armaty strzelał

ja obsługiwałem sprzęt o którego istnieniu wiedzą głównie studenci chemii - taki przykład albo analitycy w szpitalach

albo np. znam normy techniczne dla tych urządzeń -

branżę chętnie zmienię - ale NIKT na CV nie
@Wincyyyyj: angielski, może i rosyjski (był w liceum i na studiach, jakoś tam rozumiem po rosyjsku), angielski to mam certyfikat bo w służbie cywilnej był obowiązek zrobienia certyfikatu językowego w pewnym momencie, właśnie B2 mam TELC, język znam i może na C1, byłem na różnych konferencjach międzynarodowych - nie są mi obce wystąpienia publiczne i to w obcych językach (rosyjski, angielski)

ja obstawiam że chodzi o wiek , ageism to się