Wpis z mikrobloga

Jak to jest, że z 3 samczyków gupika pawie oczko z wachlarzem i 2 samiczek pawie oczko wyszedł taki mętlik genetyczny, że tylko jeden samczyk wyszedł z wachlarzem ale już z jednorodnym ubarwieniem, a cała reszta to różne wersje płetw ogonowych i ubarwień? Jeden nawet wygląda jak gupik endlera tiger xD Dodatkowo jeden z samczyków ma płetwę coś w stylu połączeniu dwumiecza/liry i igiełki co wygląda jak jakiś ?trójmiecz?

#akwarystyka #akwarium #ryby #gupiki
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LewitujacyBanan: Uważałeś na lekcjach biologii w szkole?
Tam wspominano między innymi o tym, że różne cechy organizmu są kodowane przez różne kombinacje genów, że istnieją allele genów, geny dominujące, geny recesywne. Podsumowując - dany fenotyp może być warunkowany różnymi (wieloma) genotypami.

Biorąc losowa rybę nie masz pojęcia, jako hodowca, jaki ona ma genotyp. Zajmując się tym na poważnie, hodując i analizując kilka pokoleń ryb, możesz poznać ich genotyp i przewidywać wygląd
@1qazxc1 tak miałem biologię w szkole i uważałem na niej. Po prostu myślałem, że po tylu latach pracy nad gatunkami i odmianami ryb przez hodowców jak kupię sobie przedstawicieli danej odmiany to dadzą mi potomków również takiej odmiany, a nie mix genetyczny gdzie tylko jedna ryba posiadała taką samą płetwę ogonową, a ubarwienia takiego jak rodzice już żadna nie miała.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LewitujacyBanan: Gdybyś kupił gupiki z jakiejś profesjonalnej hodowli, która może dałaby ci wtedy nawet jakieś papiery potwierdzające rasę, odmianę, to może miałbyś czysty genetycznie i rasowo organizm. Ale w zwykłych sklepach wszystko pływa razem j miesza się jak chce ;)