Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie. Zapewniam, że to nie żart choć może się tak wydawać.

Mam fotel gamingowy pokryty materiałem. Od jakiegoś czasu zauważam zwiększone elektryzowanie się. Schodzę z wspomnianego fotela, dotykam palcem metalowego podłokietnika i iskra przeskakuje. Dokładnie w tym czasie jeden z 2 monitorów przygasa na czarno na około 0,5 sekundy i się włącza jak gdyby nigdy nic. Wiele razy tak się zdarzyło.
Pytanie: czy takie coś może uszkodzić matrycę? Dziwi mnie fakt, że tylko jeden monitor przygasa (z dwóch) i dzieje się to nawet gdy jestem np 1 m odsunięty od kompa. Spotkaliście się z czymś takim?

#monitory #komputery #prad
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marcel_pijak: Postaw słoik z wodą przy kaloryferze albo jakie egzorcyzmy odpraw bo złą energię zbierasz ( ͡ ͜ʖ ͡). I tak, taki przeskok iskry może uszkodzić monitor, niekoniecznie matrycę. Żadna elektronika nie lubi skoków napięć.
@Ademu: @Dawisek: Szczerze to nie wiedziałem, że suche powietrze wpływa na to, dzięki za radę. Nabędę taki nawilżacz.

Natomiast wytłumaczcie mi na chłopski rozum. Siedzę odsunięty 1, a może nawet 1,5 m od monitora. Dotykam tylko podłogi. Ręka na podłokietnik i monitor gaśnie na ułamek sekundy. To wygląda naprawdę jak czary-mary.
@Ademu: O gromadzeniu się ładunków - to wiedziałem. Bardziej mi chodzi o to, jak to się dzieje że podczas dotknięcia metalowego podłokietnika gdzie mnie kopie i iskrzy, przeskakują te 1-1,5 m do monitora i tam powodują jego wygaśnięcie. Ale dobra. Temat załatwiony, kupuje nawilżacz. Dzięki panowie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@marcel_pijak: na elektryzujące się krzesło Markus, miałam położoną bluzę która nie była przwodnikiem, i strzelanie ustało. Mi monitor gasł bo kabel stopa trącalam.

Kiedyś dzieci podobny efekt uzyskiwały ciągnąć kogoś w kapciach po wykładzinie ( ͡º ͜ʖ͡º)