Wpis z mikrobloga

USA, Izrael, ZEA i Bahrajn rozpoczynają wspólne ćwiczenia wojskowe

Dzisiaj, na wodach Morza Czerwonego, marynarki wojenne USA, Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Bahrajnu, rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe. Z komunikatu amerykańskiej 5. Floty wynika, że ćwiczenia są poświęcone przede wszystkim ochronie okrętów handlowych i przeciwdziałaniu przemytowi. Ćwiczenia potrwają 5 dni.

Są to pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe Izraela z siłami zbrojnymi Bahrajnu i ZEA od czasu podpisania przez te dwie arabskie monarchie tzw. Porozumień Abrahama rok temu. Można się spodziewać, że wraz z upływem czasu, relacje wojskowe Izraela z arabskimi monarchiami Zatoki Perskiej będą się zacieśniały. ZEA i Bahrajn liczą na pomoc ze strony Izraela w patrolowaniu wód Zatoki oraz w odstraszaniu Iranu. Arabowie liczą nie tylko na izraelską marynarkę, ale także na lotnictwo swojego nowego przyjaciela – vide ostatnia wizyta szefa emirackich sił powietrznych w Izraelu.

Arabskie monarchie Zatoki Perskiej posiadają stosunkowo słabe marynarki wojenne, nastawione głównie na patrolowanie własnego wybrzeża i zapobieganie przemytowi a nie na otwartą konfrontację z irańskim przeciwnikiem. Wyjątkiem jest tutaj ZEA, która posiada w służbie 9 korwet oraz 22 okręty desantowe. W połączeniu z potężnymi siłami lotniczymi (które mają być jeszcze rozbudowane o 50 F-35), siły zbrojne ZEA są jednymi z najpotężniejszych w regionie. Nie bez powodu gen. Mattis powiedział kiedyś o ZEA, że to „Mała Sparta” - to, że Emiraty zapracowały na to miano pokazują chociażby doświadczenia z Jemenu, gdzie siły zbrojne ZEA wykazywały dużo większą wartość bojową niż siły saudyjskie.

Zacieśnianie współpracy przez arabskie monarchie z Izraelem, jest dużym wyzwaniem dla Iranu, samozwańczego hegemona na wodach Zatoki Perskiej. Rozbudowa sił zbrojnych ZEA i wzrastająca obecność wojskowa Izraela w obrębie Zatoki mogą ograniczać działania irańskiej marynarki w regionie. W tej sytuacji Teheran stawia głównie na rozbudowę sił balistycznych, fortyfikację wybrzeża oraz przesunięcie strategicznej infrastruktury naftowej i morskiej na wschód od cieśniny Ormuz (vide terminal w Dżasku oraz przeniesienie tutaj części marynarki wojennej).

Mówiąc na temat marynarki wojennej, miło mi Was poinformować że ja także postanowiłem wypłynąć na nowe wody, zakładając Instagrama. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)Szczerze powiedziawszy nie mam zupełnie pojęcia jak działa ten portal (mimo że rocznik 95 here), ale myślę, że szybko to ogarnę. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Moje posty będą od teraz pojawiać się jednocześnie na Fejsie i na IG i oczywiście na wykopie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dajcie suba na zachętę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Instagram

Więcej Bliskiego Wschodu znajdziesz na: www.pulslewantu.pl
_________________________
Chcesz pomóc w rozwoju “Pulsu Lewantu”? Możesz zostać Patronem Bloga w serwisie Patronite i uzyskać dostęp do cotygodniowych przeglądów prasy, wczesny dostęp do moich artykułów i wiele więcej.
- Patronite: https://patronite.pl/PulsLewantu
- PayPal: paypal.me/PulsLewantu

#bliskiwschod #zea #izrael #iran #geopolityka #lagunacontent - autorski tag do obserwowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
JanLaguna - USA, Izrael, ZEA i Bahrajn rozpoczynają wspólne ćwiczenia wojskowe

Dzi...

źródło: comment_1636665298bDyuj908asw6WEaVfKhKMb.jpg

Pobierz