Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (357)

Rosja
Aleksiej Finikow, wiceszef departamentu Gazpromu, poinformował podczas zamkniętej konferencji telefonicznej z inwestorami, że budowa Nord Stream 2 została zakończona . Według niego gazociąg jest gotowy do uruchomienia. Warto wspomnieć, że rosyjski monopolista gazowy Gazprom ogłosił zakończenie budowy Nord Stream 2 już 10 września 2021 r.
Źródło

Ukraina
Moskwa odrzuciła propozycję spotkania ministrów spraw zagranicznych „formatu normańskiego” – Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji – 11 listopada, zgodnie z propozycją Francji i Niemiec - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Ławrow poinformował, że Moskwa odrzuciła propozycję Francji zorganizowania spotkania 11 listopada, którą zapowiedział podczas spotkania w Rzymie francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Wyjaśnił to planowanym harmonogramem i faktem, że Rosja nie otrzymała odpowiedzi na swoje propozycje dotyczące dokumentu końcowego takiego potencjalnego spotkania, który został wystosowany 29 października.
Źródło

Białoruś
Rosyjskie pociski atomowe wkrótce pojawią się na Białorusi - nowa Doktryna Wojskowa Państwa Związkowego dopuszcza użycie przez Rosję broni jądrowej w odpowiedzi na zakrojoną na szeroką skalę agresję przeciwko niej. Dokumenty nie są jeszcze publicznie dostępne, ale porozumienia między Moskwą a Mińskiem, odzwierciedlone w nowej wersji Doktryny Wojskowej (WD), mogą wstrząsnąć Zachodem. Według źródeł wojskowych Moskwa i Mińsk wkrótce zaczną opracowywać plany użycia taktycznej broni jądrowej (TNW) do przeciwdziałania zagrożeniom militarnym ze strony NATO - donoszą rosyjskie media. Według Marka Budzisza potwierdzają się informacje, że przyjęta rosyjsko - białoruska doktryna wojskowa może oznaczać dyslokację broni jądrowej na teren Białorusi.
Źródło

Białoruś i Rosja przedłużyły o 25 lat umowy o rozmieszczeniu rosyjskich obiektów wojskowych na terytorium Białorusi. Odpowiednie protokoły międzyrządowe zostały podpisane przez ministrów obrony obu krajów 20 października. Mowa o protokołach do Porozumienia w sprawie procedury zakończenia budowy, użytkowania i utrzymania Węzła Baranowicze systemu ostrzegania przed atakiem rakietowym oraz Porozumienia w sprawie procedury użytkowania i konserwacji radiostacji Vileika . Zostały odnowione na 25 lat od daty ich pierwotnego wygaśnięcia.
Źródło

Białoruś i Rosja podpisały także umowę o transporcie materiałów jądrowych. Została podpisana przez ministra energetyki Wiktora Karankiewicza i dyrektora generalnego Rosatomu Aleksieja Lichaczowa. Dokument określa procedurę transportu materiałów jądrowych między krajami. Strony rozmawiały także o budowie BelNPP i dalszej współpracy Białorusi z Rosatomem - podała służba prasowa Ministerstwa Energii.
Źródło

Wolfgang Ischinger (dyplomata): Pytanie dotyczące Białorusi: dlaczego UE nie może zagrozić poważnymi sankcjami dla rządu i jakiejkolwiek firmy, która zezwala na loty do Mińska lub zezwala na dostarczanie paliwa do samolotów z lub do Mińska? Jeśli USA udało się to w sprawie Iranu, dlaczego UE nie miałaby opracować takiej broni dla Białorusi?
Źródło

Litwa
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis, który rozmawiał dziś telefonicznie z Wysokim Przedstawicielem UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepem Borrellem, wezwał do zaostrzenia unijnych sankcji przeciwko reżimowi białoruskiemu i wpisania białoruskich lotnisk na listę obiektów objętych sankcjami, a które są wykorzystywane do organizowania nielegalnej migracji. „Europa nie może dłużej zwlekać. Eskalacja wydarzeń na polskiej granicy jest kolejnym dowodem na to, że białoruski reżim przechodzi już do aktywnych działań ofensywnych i prowokacyjnych. Europa musi natychmiast zareagować zaostrzeniem sankcji – sankcjonować muszą białoruskie lotniska. Wszystkie linie lotnicze świata muszą zrozumieć, że podczas lotów na Białoruś współpracują z reżimem przestępczym – powiedział minister spraw zagranicznych G. Landsbergis.
Źródło

Łotwa
Łotwa rozważa różne scenariusze na swojej granicy z Białorusią. "Trwa eskalacja białoruskiego hybrydowego ataku na polską granicę. Jesteśmy zjednoczeni z Polską i wymagamy od krajów UE i UE wsparcia dla Polski w tych trudnych chwilach. Polska, Litwa i Łotwa również stoją w obronie twoich interesów i granic" - napisał łotewski minister obrony Artis Pabriks.
Źródło

Estonia
Premier Kaja Kallas potwierdziła w poniedziałek poparcie dla Polski podczas trwającego kryzysu granicznego z Białorusią. Kallas powiedziała, że rozmawiała z premierem Polski Mateuszem Morawieckim w poniedziałek po tym, jak setki migrantów, kierowanych przez białoruskie służby bezpieczeństwa, zgromadziło się na granicy obu krajów. „Łukaszenka eskaluje swój hybrydowy atak na granicę UE i NATO z poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego” – napisała premier Estonii. „Jesteśmy z Polską” – dodała.
Źródło

Polecam:
4 listopada w formacie wideokonferencji odbyło się posiedzenie Wysokiej Rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi z udziałem prezydentów, premierów i przewodniczących parlamentów. W jego trakcie Alaksandr Łukaszenka, pełniący funkcję przewodniczącego Rady od 2000 r., podpisał dekret o przyjęciu do realizacji programu pogłębienia integracji rosyjsko-białoruskiej w ramach Państwa Związkowego w latach 2021–2023.
Krótka analiza OSW.
Rosja–Białoruś: pozorowane przyspieszenie integracji

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 1