Wpis z mikrobloga

Kresy podrasowały tytuł i to ustawiło komentarze wykopków:

tytuł kresy

Niemcy: Ambasador Ukrainy krytykuje upamiętnienie Polaków w Berlinie

klik

tymczasem wypowiedz o pomniku zawiera zadowolenie z jego powstania (ale kto na wykopie czyta coś poza tytułem) czego nie zmienia wypowiedz oi otwieraniu puszki Pandory.

Polska ma do opłakania prawie sześć milionów zabitych w II wojnie światowej, a teraz doczekała się własnego pomnika w Berlinie. Z zadowoleniem przyjmujemy ten spóźniony krok w kierunku sprawiedliwości


Kontekst sprawy jest taki

- Rosjanie cały czas przypominaja Berlinowi, że Niemcy są dłużnikiem za miliony zabitych w czasie wojny i wykorzystują to do wymuszania ustępstw Berlina nawet dzisiaj. Robią to w ten sposób, że jako swoich licza wszystkich obywateli ZSRR łacznie z Ukraincami. I pojawia sie nawet argumentacja, że Niemcy powinni zbudowac NS2 na szkode Ukrainy własnie w ramach zadoścuczynienia Rosji za straty II wś. mimo, że Ukraińcy procentowo mieli wieksze straty niż Rosjanie - o tym jednak mało kto pamieta, bo te ofiary istnieja w świadomosci niemieckiej jako Rosjanie.
Dlatego domaganie się zauważenia ukrainskich ofiar jest całkiem zrozumiałe w obecnej sytuacji gdy trwa de facto wojna Rosji z Ukrainą i tylko prorosyjskie środowiska beda temu przeciw. Inna sprawa, że ukrainski ambasador chcac wymóc pomnik dla UA powołuje się na pomnik jaki Niemcy obiecali Polakom daje pretekst do wykorzystywania tego do ataków na niego poza tym jest to gość w typie naszego ambasadora Przyłebskiego czyli aktywny, ale bywa niezdarny i irytujacy.
Część ludzi jak widze denerwuje się z powodu swojej nieznajomosci historii - myślą, że wszyscy Ukraincy byli w SS Galizien i nie wiedzą, że stosunek Ukrainców w formacjach kolaboranckich do tych w antynazistowskich jest nawet lepszy niż wśród Polaków. Oczywiscie wynika to z różnych przyczyn jak całkowita okupacja PL uniemożlkiwiajaca ewakuacje na wielka skale i zasilanie wojsk jak w przypadku UA, ale jednak jest to fakt.
Oczywiscie faktem jest też pokraczna narracja historyczna ukrainskiego IPN, która z jednej strony stawia sie jako ofiary III Rzeszy, a jednoczesnie twierdzi, że Bandera i Szuchewycz nie byli kolaborantami Niemiec, bo nie zdradzili swojego państwa współpracujac z nimi. Robią takie fikołki żeby zadowolic i jednych i drugich w podzielonym kraju.

#ukraina #4konserwy #neuropa #geopolityka #historia
  • 11
@szurszur: wiem bo to moje znalezisko, jednak zauważ że nie jest informacją nieprawdziwą, że twierdzi że to Ukraińcy byli ofiarami nr 1 IIWŚ a nie Żydzi czy Polacy, bo byli zabijani przez oba totalitaryzmy
@szurszur: to wynika z jego wypowiedzi gdzie twierdzi, że zgninęło 8 mln Ukraińców a to więcej niż Żydów (6 mln) czy Polaków (między 5,6 a 5,8 mln).
Poza tym śledzę ukraińską politykę a tam to się podkreśla że 2 totalitaryzmy niszczyły Ukrainę
stosunek Ukrainców w formacjach kolaboranckich do tych w antynazistowskich jest nawet lepszy niż wśród Polaków


@szurszur: O, możesz przedstawić konkretne wyliczenia?
czyli bronisz podrasowanego tytułu wjezdzajac ze zdaniami, które sa jeszcze mocniej podrasowane i ich w tekscie nie ma

Poza tym śledzę ukraińską politykę a tam to się podkreśla że 2 totalitaryzmy niszczyły Ukrainę


@Cymes: no ale to prawda maja o tym milczec? Do tego narracja o 2 totalitaryzmach jest zgodna z Polską. Krytukuja tam to prorosyjskie srodowiska i nie widze sensu ich wspomagac.

to wynika z jego wypowiedzi gdzie twierdzi, że
O, możesz przedstawić konkretne wyliczenia?


@Jan_K: To przecież oczywiste. Miliony wcielonych do Armii Czerwonej i walczacych do konca wojny przeważają.
U nas milion przeciw Niemcom był tylko we wrzesniu 1939 roku. Potem maksymalnie kilkaset tysiecy walczacych przeciw Niemcom.
Kolaboranci i wcieleni do formacji niemieckich to i u nas i u Ukrainców pareset tysiecy. U nas wiecej wcielonych no, ale liczby jakie sa to są.
Liczba Ukrainców jacy tylko zgineli walczac przeciwko
Liczba Ukrainców jacy tylko zgineli walczac przeciwko III Rzeszy da się porównywac z wszystkimi Polakami jacy w czasie II ws w ogóle walczyli zbrojnie przeciwko


@szurszur: bo tak wojowali. Stalin nieufał ludziom z terenów zdobytych przez Hitlera i jak później odbijał je i wcielał do armii to Ukry szli w pierwszych natarciach często z jednym karabinem na kilku by nie marnować broni m.in. stąd tyle ofiar u Nich było
@Jan_K:
@szurszur: Oczywistość zależy od tego jak zdefiniujesz kolaborantów, którzy już teraz rozciągnęli się też na wcielonych do formacji niemieckich, a jedno z drugim nie jest tożsame.
@Jan_K: od razu o tym pisałem ale w innej dyskusji, pisałem o kolaborantach i w niemieckich formacjach. Mój bład, że tu napisałem ogólnie.
Ale liczby sa takie jak pisałem stosunek walczacych po tej stronie i po tamtej jest własnie taki.

bo tak wojowali. Stalin nieufał ludziom z terenów zdobytych przez Hitlera i jak później odbijał je i wcielał do armii to Ukry szli w pierwszych natarciach często z jednym karabinem na
od razu o tym pisałem ale w innej dyskusji


@szurszur: Aha, to spoko. Myślałem błędnie, że rozmawiamy o tej ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ale liczby sa takie jak pisałem stosunek walczacych po tej stronie i po tamtej jest własnie taki.

No to jest już inne zdanie niż to, które jest widoczne w pierwszym wpisie tej dyskusji i wydaje się faktycznie bardzo prawdopodobne.