Wpis z mikrobloga

#!$%@? mać.

Z tego co zdążyłem tu przeczytać jeszcze nikt nie padł ofiarą. No to niestety się mogę pochwalić. Właśnie wyjąłem ze skrzynki list z Banku Millennium o tym jak będą przetwarzane moje dane.

Problem w tym, że nie mam i nigdy nie miałem z tym bankiem nic wspólnego. Najwyraźniej ktoś zdążył założyć konto na moje dane, które wyciekły razem z innymi z totolotka.
Wiadomo, że kredytu w normalnym banku nie zaciągną, ale bardzo im się to konto przyda w sięganiu po chwilówki, a że list był nadany parę dni temu, to pewnie już zdążyli to zrobić.
Dzwoniłem teraz na całodobową infolinię Millennium, poradzili mi się stawić w ich placówce jutro rano. Więc mam w planach wizytę u nich, potem w swoim banku, żeby zastrzec dowód, a potem na komisariat.

Żeby było śmieszniej, maila z totolotka też przeczytałem dopiero dzisiaj, bo przeoczyłem. I sam nie wierzę, że to się dzieje tak szybko.
Do tego wszystko dochodzi też to, że to nowe konto w banku zostało założone konkretnie na dane mojej firmy, czyli poza tym co wyciągnęli z totolotka, musieli pogrzebać w ceidg. Zastanawia mnie czy konto firmowe da im większe pole do manewru w tej sytuacji.

  • 18
@czachacentrum: Czyli nie ogarniałeś nic bezpośrednio po informacji od Totolotka? Bo skoro nikt inny się tu nie pochwalił, a na 99,9% nie byłeś pierwszy w kolejce to jest duża szansa, że wcześniej odbili się od ściany próbując działać na inne osoby, które zdążyły zastrzec dokument. No chyba, że za chwilę ktoś jeszcze się podepnie pod wątek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Po co czekać do jutra z zastrzeżeniem dowodu? Dzwoń teraz do swojego banku i zastrzegaj. Poza tym może nie jest jeszcze tak źle. Kumaci oszuści podaliby adres do korespondencji z d..py a nie do Twojego domu.
Jeżeli założyli konto na dane firmy to raczej nie do chwilówek, tylko do grubszych przekrętów. Ktoś podszywając się pod firmę i mając konto bankowe firmowe może teraz zrobić pralnie pieniędzy czy też założyć jakoś sklep czy sprzedaż w internecie i oszukiwać klientów.
Też mam firmę i po tym co przeczytałem zaczynam się obawiać, bo miałem konto w tym totolotku przed 2019. Grałem tam bo jako jedyna (w tamtym czasie) legalna firma oferowała
Przede wszystkim to nie wiadomo czy w ogóle do wycieku doszło bo Totolotek pisał w mailu że MOGŁO dojść a nie, że doszło. Maile porozsyłali bo zakładam że RODO ich do tego zobowiązuje. Minęło sporo czasu od możliwości wycieku i póki co nikt nie dał znać, że ktoś nabrał chwilówek czy coś na ich dane . Sam osobiście sprawdziłem się w kilku rejestrach (BIK, BIG, ERIF) i jestem czysty, ani pożyczek ani
@nn889: Nie ma takiej możliwości, ale niestety jak ktoś już w innym wpisie stwierdził, nie udowodnię totolotkowi, że to akurat ich wyciek był przyczyną.
Sam też od dawna nie korzystałem z totolotka.

@Lothbrok: Myślę, że tak naprawdę za mało czasu minęło, żeby wszystko wyszło na jaw. Jeśli w odróżnieniu od mojej sytuacji podali gdzieś lewe dane korespondencyjne to może jeszcze parę tygodni minąć zanim ofiara się dowie co wzięła na
@czachacentrum: Nawet jeśli podali lewe adresy to w tych rejestrach typu BIK czy ERIF byś widniał, jak nie jako dłużnik to zapisaliby jeśli któraś z instytucji się o Ciebie pytała. Z tego co wiem to chyba nie można sprawdzać na zastrzeżone dowody, ja sprawdziłem jeszcze przed i dopiero potem zastrzegłem
@czachacentrum: po tym jak sprawdziłem BIKa i BIGa skorzystałem jeszcze z ERIF bo mają pod sobą dużo firm od pożyczek i chwilówek i tam też jestem czysty więc bardzo mała szansa że coś na mnie wzięli. Aczkolwiek nie wiem jak reszta poszkodowanych. W każdym razie sytuacja #!$%@? i kosztująca masę nerwów.
@czachacentrum: Dowiedziałeś się więcej szczegółów? Kiedy, gdzie i w jaki sposób konto zostało założone? Składając wniosek online trzeba chyba zrobić przelew weryfikacyjny z innego konta (więc w jaki sposób to zrobili?) Jeżeli zakładasz konto w oddziale to trzeba pokazać dowód osobisty i widzą osobę z jaką rozmawiają (więc w jaki sposób?) Przy zakładaniu konta firmowego z tego co pamiętam to weryfikują więcej informacji.
@nn889: Wiem tylko, że w poniedziałek zostało założone konto. Nie wiem jakie są procedury w tym wypadku, ale ktoś to jakoś ogarnął przez internet. Pani z banku nie mogła mi udzielić więcej informacji, a dalej zajmie się tym jakiś dział techniczny. Ja się staram póki co, tym nie przejmować. Co mogłem, to zrobiłem, a nerwów już mi szkoda. W poniedziałek wyrabiam nowy dowód i pozostaje mi liczyć na to, że nie
@czachacentrum: Konto firmowe w millenium przez internet można założyć tylko mając konto osobiste w tym banku, chyba że teraz coś się zmieniło i można przelewem weryfikacyjnym z innego banku. Sprawdzaj transakcje bankowe swojego banku, może zauważysz jakiś podejrzany przelew. Dziwne, że Pani z banku nie mogła udzielić więcej informacji, przecież rozmawiał z właścicielem konta.
@nn889: Nie mogła, w tym sensie, że nie ma dostępu do bardziej szczegółowych informacji i np. nie poda mi numeru IP, z którego było zakładane konto (a i tak pewnie był to jakiś vpn czy tor)
A jak u Ciebie sytuacja wygląda? Zgaduję, że też byłeś klientem totolotka, skoro tutaj piszesz. Jakby co, odezwij się na priv.
@czachacentrum: Tak, byłem klientem totolotka. Miałem tam podany numer nieważnego już dowodu. Wykupiłem alerty BIK i na obecną chwilę nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło.
IP nic by nie dało, ale bardziej mnie zastanawia w jaki sposób udało się im pozytywnie zweryfikować założone konto. Wklepać kogoś dane online to żadne problem, ale już z ich potwierdzeniem nie jest tak łatwo.
@nn889: do dzisiaj nie dostałem informacji z banku Millenium jak do tego doszło. Z BIK skorzystać nie mogę niestety bo pierwszym moim ruchem było zastrzeżenie i unieważnienie dowodu.

@Moksza_Sroksza: jak udowodnisz, ze ewentualna szkoda była z ich wycieku? Jedyny ciężki zarzut jaki mi przychodzi do głowy to zwlekanie z informacją miesiąc czasu. Dosłownie poszli złodziejom na rękę.

Tak w ogóle to polecam wszystkim zastrzec sobie możliwość wyrobienia duplikatu karty SIM.