Wpis z mikrobloga

Chociaż projekt terrarium dla waranów jest skończony to z powodu, że jaszczury są w zbiorniku tymczasowym ciagle szukam najoptymalniejszych rozwiązań.

Główna zmiana to wymiana oprawki Repti zoo 98 na dwie oprawki po 42cm.

Niestety ale oprawka 98cm jest niedostosowana do produktu jakim jest terrarium 150x60x60 od tej samej firmy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Główny problemem jest gorna belka umiejscowiona na środku górnej pokrywy. Gdy położy się oprawke na pokrywę to zaczyna się huśtać jak huśtawka dla dzieci.

Plusem dwóch oprawek jest tez elastyczny system oświetlenia. Dwie oprawki pozwoliły mi zdefiniować wyspy cieplne oraz pobawić się światłem.

Oprawka lewa wyposażona jest w:
2x świetlówki t8 3000k i mocy 660 lumenów
Grzewcza 50W (temperatura 34-35 na wyspie ciepła)
UVB 10.0

Oprawka prawa wyposażona jest w:
2x świetlówki t8 3000k i mocy 660 lumenów
Grzewcza 75W (temperatura 44-45 na wyspie ciepła)
UVB 10.0

Dodatkowo zdecydowałem się dobudować ucięty korzeń przy pomocy drutu i kleju. W najbliższych dniach pewnie uformuje finalny kształt i pomaluje.

Ostatnia rzeczą jaką zrobiłem było przesianie całej ziemi w terrarium… niestety ale zmusiła mnie do tego mieszanka ziemi ekologicznej ktorej użylem. Albowiem okazało się, że ziemia posiadała w sobie dziwaczne włókna przypominające włosy. Problem uwydatnił sie dopiero jak ziemia wyschła na wiór w zbiorniku dla maluchów. Możliwe, że to była moja fanaberia ale wolę nie ryzykować z jakimikolwiek włóknistymi elementami, ktore mogą wpłynąć niekorzystnie na zdrowie jaszczurek. Podczas takiego przesiania zbiornik stracił około 1/4 objetosci(!) zmuszony będę dokupić glinę wędkarska aby zniwelować ubytek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aktualnie maluchy mają się bardzo dobrze.
Ważą po 10g, miały wylinkę. Jedzą z pesety jak szalone (świerszcze, maczniki, karaczany) i nie boja się dłoni. Przy każdym karmieniu są głaskane co pozwala mi je oswoić z dłonią. Niestety jeszcze nie chcą byc brane na dłon. Dlatego czekam aż nabiorą wiecej zaufania. Niestety taktyka z karmieniem ich pęseta i naprowadzanie na dlon odpada gdyż aktualny zbiornik technicznie nie pozwala na taki manewr w wygodnej formie

#terrarystyka #waran #jaszczurki #hobby #terrarium #paludarium
KrX_ - Chociaż projekt terrarium dla waranów jest skończony to z powodu, że jaszczury...

źródło: comment_1635429384eqMdnc5VEamRSG1pBCz4hv.jpg

Pobierz
  • 11
@KrX_: Oj panie zanim te maluchy dorosną do tego terrra to sporo czasu jeszcze zejdzie. Ale terrra ladne chociaz z doświadczenia wolę thierwole czy inne odpylone trociny