Wpis z mikrobloga

pytanko do ekspertów, którzy kupowali jakiś #dom albo #mieszkanie i brali #kredythipoteczny
Powiedzmy, ze stan zamkniety kosztuje 350k, mam odlozone 200k na wklad wlasny ale wiadomo, ze wykonczenie z takiego stanu to jakies 250k moze wyjsc. Czy jest opcja, zeby dostac kredyt na 400k na to? czy nie wiem, zrobic taki trick, zeby kupic to za gotowke za 350k i wtedy pod kupioną już nieruchomość wziąć kredo? To jest w ogóle jakaś różnica dla banku? Dobrze szacuje te 250k na wykończenie domu z działką 850m2 ze stanu surowego zamkniętego bez jakichś fanaberii? Nie będę sam kładł płytek czy podłóg, co najwyżej to do czego się sam nadaję to poskręcanie mebli ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 16
  • Odpowiedz
@kefas_safek: Nie chcę cię szczegółami wprowadzić w błąd. Na pewno jest taka możliwość, ale co do zasad, to polecam skontaktowanie się z jakimś doradcą kredytowym, który ci wszystko wyjaśni, tym bardziej, że jak mówisz niewiele wiesz o takim kredycie. Doradca ciebie nie kosztuje nic bo jego wynagrodzeniem za pracę jest prowizja z banku, w którym weźmiesz i uruchomisz kredyt. Nie martw się, że będą cię naciągać na kredyt w konkretnym banku
  • Odpowiedz
wtedy to sie nie nazywa kredyt hipotecny a pozyczka hipoteczna i ma inne oprocentowanie


@Miszcz_Joda: a nie masz przypadkiem na myśli sytuacji, w której ktoś już po zakupie mieszkania chce dodatkowej kasy na remont? Jestem prawie pewien, że załatwiając od początku kredo na mieszkanie można w ramach kredytu wziąć dodatkowe pieniądze na wykończenie i bank później weryfikuje kosztorysy ze stanem faktycznym.
  • Odpowiedz
ile metrów


@kipowrot: dom 120, dzialka 850

250k na wykonczenie to raczej dośc mało. Nie wiem jaki metraż, ale nawet bez fanaberii to mało. Liczysz etapy na zewnatrz? Ogrodzenie, elewacja, kostka ?


@inrain88: no wlasnie dlatego pytam, no to chcialbym wszystko zrobic
  • Odpowiedz
@kefas_safek 250k to Ci starczy na wykończenie wewnatrz. Do tego elewacja, kostka, ogrodzenie jeszcze jakieś 100k.
Czyli imho: 350k dom+ działka.
150k do developerskiego
120k do wprowadzenia
100k na zewnątrz
Czyli 720k z minimalistycznym wykończeniem.
  • Odpowiedz
@kipowrot: 1000zł/mkw to może było 10lat temu, teraz to bliżej 2000zł/mkw, chyba że robisz wszystko samemu (mieszkanie, dom nie orientuję się), zależy to też od lokalizacji na pewno, mowa o mieście wojewódzkim.

@kefas_safek: pożyczki hipoteczne są droższe, kredyty na zakup + wykończenie wychodzą taniej.
Tak ogólnie, to musisz mieć jakiś wkład własny, zdaje się, że 10%. A kredytu możesz zwykle wziąć, żeby wskaźnik LTV (loan to value) wychodził poniżej 80-90%.
  • Odpowiedz
Powiedzmy, ze stan zamkniety kosztuje 350k, mam odlozone 200k na wklad wlasny ale wiadomo, ze wykonczenie z takiego stanu to jakies 250k moze wyjsc. Czy jest opcja, zeby dostac kredyt na 400k na to? czy nie wiem, zrobic taki trick, zeby kupic to za gotowke za 350k i wtedy pod kupioną już nieruchomość wziąć kredo? To jest w ogóle jakaś różnica dla banku? Dobrze szacuje te 250k na wykończenie domu z działką
  • Odpowiedz
@kefas_safek: Przy hipotece dostaniesz tez kase na remont, ale nie dostaniesz na meble i sprzet. Więc z tych 200k, zostaw sobie 100k w gotówce, reszte na wkład i w kredycie weź na remont.
  • Odpowiedz