Wpis z mikrobloga

Trochę się już gubię w tych pomysłach. Z obniżonego ryczałtu nie będzie można korzystać wystawiając fakturę dla firmy, z którą już się kiedyś współpracowało? Co to za posrany pomysł?

Z tych korzyści nie będzie jednak łatwo skorzystać. Jak zauważa Marta Larwa, starszy konsultant w People Advisory Services EY Polska, stosowanie atrakcyjnego ryczałtu będzie obarczone pewnymi ograniczeniami czasowymi.


- Współpracując z byłym pracodawcą, z opodatkowania ryczałtem można skorzystać dopiero po dwóch latach. Takiego ograniczenia nie ma, jeśli podejmuje się współpracę z innym podmiotem. Czy to ograniczenie spowoduje zwiększenie rotacji pracowników? Czy pracodawcy uda się ich utrzymać? – zastanawia się ekspertka.


https://www.prawo.pl/podatki/ryczalt-dla-informatykow-i-programistow-w-polskim-ladzie,511313.html

#programista15k #nowylad
  • 13
  • Odpowiedz
@JackBauer: ja obecnie mam taką sytuację - w grudniu przechodzę na B2B z tą samą firmą. Przez cały rok 2022 nie będę mógł rozliczać się ryczałtem jeżeli wystawię fakturę byłemu pracodawcy. Dopiero w 2023 będę mógł przejść na ryczałt.

I to nie jest wymysł Polskiego Ładu, tylko coś co już obecnie istnieje w przepisach.

Z kolei w inną stronę - w 2022 będę mógł być na podatku
  • Odpowiedz
@MarianKolasa: Jeżeli tak to ok, nie skumałem że ten dodatkowy warunek dla nowego ryczałtu 12% to po prostu wydłużenie okresu karencji z 1 roku dla 15% do 2 lat. Kolejna niepotrzebna komplikacja...
  • Odpowiedz
@kuncfot: właśnie księgowa mnie w błąd wprowadziła z tą możliwością przejścia na ryczałt już w przyszłym roku. Dopiero jak sprawdziłem przepisy i skonsultowałem z inną księgową i Krajową Informacją Skarbową to okazało się jak wyżej:

- do końca listopada 2021 jestem na UoP
- grudzień 2021 - wznawiam DG, były pracodawca dostanie pierwszą fakturę za ten miesiąc
- rok 2022 - mogę zmienić formę opodatkowania co najwyżej na podatek liniowy lub pozostać na skali - ryczałt nie jest dostępny, bo w 2021 byłem na UoP w firmie której właśnie wystawiłem fakturę. Cytuję
  • Odpowiedz