Wpis z mikrobloga

#gunboners

Nowy karabin od Beretty - BRX 1.
Konstrukcja z zamkiem dwutaktowym. Powiem tak, ogólnie bardzo mi się podoba. Widać inspiracje wieloma systemami.
Przypomina trochę Blasera R8, tylko tutaj mamy jeszcze magazynek wymienny, no i bardziej tradycyjne ryglowanie przez obrót trzonu zamka (chyba trzonu zamka nie wiem dokładnie jak przetłumaczyć bolt head na polski).
Bardzo sprytny system z modułowym spustem z trzema nastawami. Jest to imho ewidentnie ściągnięte z karabinu Strasser Strasser. Zawsze ten koncept modułowego spustu z nastawami bardzo mi się podobał.

Dużo bardziej mi się podoba niż np. Savage Impulse - który jest zrzynką z Heym SR30 (przynajmniej jeśli chodzi o główny komponent broni czyli zamek, sposób ryglowania). Tutaj też wydaje mi się, że klasyczne ryglowanie przez obrót czoła zamka ma przewagę nad łożyskowym systemem z Savage/Heym - niby łożyskowe może się wydawać, że lżej i płynniej działa ale z tego co widziałem na materiałach filmowych na YT to płynniej działa Beretta. W systemie łożyskowym czasem widać, że trzeba przyłożyć pewną siłę aby przejść przez punkt, który aktywuje mechanizm ryglowania łożysk, przez co nie wydaje mi się to tak gładkie i płynne. Ale to też tylko pewne dywagacja. Jak ktoś operował takimi zamkami to może się wypowie.

Na pochwałę zasługuje łatwa konwersja broni dla leworęcznych. Fajnie, że Beretta o tym pomyślała. Mają chyba taką filozofię bo w wojskowym ARX też mają taką opcje (chyba najbardziej innowacyjna na rynku). Karabinów powtarzalnych z opcją łatwej konwersji do wersji dla leworęcznych nie ma wiel.

Podoba mi się, że Beretta próbuje podbijać nowe rynki.
Variv - #gunboners 

Nowy karabin od Beretty - BRX 1.
Konstrukcja z zamkiem dwutak...
  • 3
Tutaj mamy też pokazane jak osadzona jest lufa z zamkiem w łożu. Nowoczesny system, trochę mi się kojarzy z tym z Sako S20, tylko tutaj mamy krótsze to aluminiowe łoże wewnątrz (czy jak tam to nazwać) i chyba zewnętrzne plastikowe łoże nie jest tak łatwo wymienne jak w Sako.
Podobieństwa nie dziwą bo Beretta jest właścicielem Sako, to ten sam holding.
Variv - Tutaj mamy też pokazane jak osadzona jest lufa z zamkiem w łożu. Nowoczesny s...
Aha i ciekawostka. Mamy tutaj mechanizm kurkowy (kurek wewnętrzny), a nie jak zazwyczaj w takich konstrukcjach bijnikowy. Dość ciekawe.