Wpis z mikrobloga

Czy próbował ktoś uzyskać częściowy zwrot prowizji za przyznanie kredytu hipotecznego w przypadku jego spłacenia przed terminem?

Chodzi o umowy stosunkowo świeże, zawarte po dniu 21 lipca 2017 roku.

Internety piszą, że banki odmawiają zwrotu, trzeba się skarżyć do rzeczników lub sądzić.

Z którym bankiem wam się udało lub nie - proszę o przykłady.

PS. W tym poście nie chodzi o prowizje za przedwczesną spłatę kredytu!

#kredythipoteczny
#nieruchomosci #banki
  • 4
  • Odpowiedz
@danieldan: Wiele osób próbowało odzyskać prowizję w przypadku kredytu hipotecznego, jednak nie słyszałem o dokonaniu zwrotu przez bank i nie widziałem nigdy orzeczenia sądu, który nakazywałby zwrot prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego.

Był tez taki przypadek na Wykopie @Walkiria81 https://www.wykop.pl/wpis/53682549/wczesniejsza-splata-kredytu-konsumenckiego-drogie-/ niestety nie wiadomo jak się zakończył.

Sprawa z TSUE dotyczyła artykułu 49 ustawy o kredycie konsumenckim. Według tego artykułu banki powinny zwracać opłaty przy wcześniejszej spłacie kredytu. Oczywiście banki i instytucje pożyczkowe się do tego stosowały, jednak dzieliły opłaty na jednorazowe (prowizja za udzielenie kredytu), które nie podlegały zwrotom i na opłaty ciągłe (odsetki, ubezpieczenia), które podlegały zwrotom. TSUE wypowiedziało się na korzyść konsumentów, co oznacza również proporcjonalny zwrot opłat jednorazowych. Oczywiście nie oznacza to, że każdy bank stosuje się to tego wyroku, daje to jednak duże szanse na odzyskanie
  • Odpowiedz
@marcpol @danieldan mi nie oddali, sprawa była u rzecznika finansowego. Trwało to chyba ze 4 miesiące od wpłynięcia mojego wniosku i sprawa była procedowana umiarkowanie profesjonalnie, m.in. nie chcieli przyjąć mojego wniosku podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, mimo że dopuszczają taką formę w regulaminie... Ogólnie miałam wrażenie, ze to biuro rzecznika dopiero stawia pierwsze kroki w branży. Do sądu mi się nie chciało iść z tą sprawą.
  • Odpowiedz