Wpis z mikrobloga

1958 + 1 = 1959

Tytuł: Wilk stepowy
Autor: Hermann Hesse
Gatunek: literatura piękna
ISBN: 9788380082588
Tłumacz: Gabriela Mycielska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ocena: ★★★★★

[...] przyjrzyj się jakiemukolwiek zwierzęciu, kotu, psu, ptakowi [...] Zobaczysz, że one wszystkie są prawdziwe, że żadne nie jest zakłopotane, każde wie, co ma robić i jak się zachować. Nie chcą imponować. Żadnej komedii. Są takie, jakie są, jak kamienie i kwiaty albo jak gwiazdy na niebie.

Wilki stepowe tworzą zamknięte grono, jednak składając się na wspólne towarzystwo nie są nim jednocześnie. Wilk stepowy jest samotnikiem. Wilk stepowy uważa się za ewenement niepasujący już do świata, w którym żyje. Istniejąc na pograniczu dwóch krain – rzeczywistości i nierzeczywistości – osoba mianująca się wilkiem stepowym nie potrafi wybrać żadnej z nich. Ciągle trwając w codzienności i wykonując automatyzmy nadane mu przez kolektyw, nie uwalnia w sobie bestii. Bestia za to, patrząc na trudy powszedniego życia, rechocze, ślini się i ujada. Czeka w nadziei, że wybuch destruktywnego indywidualizmu jego nosiciela nie ograniczy się do chwili, momentu, nocy.. Tylko wilk, który jest w każdym członku kręgu wtajemniczonych, będzie mógł biegać na wolności bez czasowego zezwolenia. Bez końca…

Problemem zwolenników teorii wilka stepowego i alter ego naszych, nazwijmy je, bazowych jaźni jest ich krótkowzroczność. Omamieni wizją posiadania wyjątkowego daru nie dostrzegli, że zostali oszukani regułą niedostępności. To nie wybrani ludzie są wilkami stepowymi – darujmy sobie te niedojrzałe uwagi, że widzimy konkretnie SIEBIE czytając rozprawę Hessego, że to odbicie niemal lustrzane – to wszyscy nimi jesteśmy, a na pewno mamy w sobie te nienażarte ale tchórzliwe bestie. Żyjąc czujemy, że coś pod skórą woła nas do innych powołań, że to co robimy i gdzie jesteśmy nie jest ostatecznym wyborem. Próby zagarnięcia tego uczucia przez określoną grupę osób, które identyfikują się zazwyczaj wokół jednej słabości bądź jednego problemu (bo tylko nasze wady ukryte potrafią nas pozornie jednoczyć), są karykaturalne i zakrawają o parodię. Najgorszym, co może spotkać wilków stepowych, to to, co takie grupy narzucają – porwanie tego ideału i obwarowanie się z nim za wysokim murem, aby pieśni wilków nikt już nie usłyszał.

Uczucie braku przynależności do wszystkiego #!$%@? nas wszystkich. Wilk stepowy, który rwie nas za żyły, który chce naszej degradacji i upadku, i jest tak okrutnie pociągający – #!$%@? nas wszystkich. Chęć zamurowania wszystkiego, co nas wyróżnia ze świata, też #!$%@? nas wszystkich. A jeśli coś #!$%@? nas wszystkich, to czy wszyscy jesteśmy, bez wyjątku, tacy sami? Hesse uważa, że „Jako ciało każdy człowiek jest jednością, jako dusza nigdy.”, dając między innymi nam sygnał, że podobieństwa wśród ludzi mogą ograniczać się maksymalnie do ich zewnętrznej, widocznej dla wszystkich, warstwy. Jedna osoba nosi w sobie dziesiątki i więcej wcieleń, a zatem i różnice między ludźmi nie tylko będą wyraźne, a stanowić będą niemal za każdym razem przepaść, niekiedy nie do sforsowania.

O ile „Wilk Stepowy” zmusił mnie do wielu przemyśleń, o tyle od przeczytania Traktatu przez Harrego nie znalazłem w tej powieści już niemal niczego wartościowego – to co było w niej najlepsze, było na samym początku. Niezwykle męczący styl, nieinteresujące wydarzenia w życiu tytułowego wilka, nieciekawy koncept teatru Pabla, dłużyzna za dłużyzną, nieangażujący finał bez kropki nad i.. Wszystko to powoduje, że po dzieła Hessego już raczej nie sięgnę, bo literacko jest to bardzo nieprzyjemne spotkanie, a filozoficznie dałoby radę upchać to na 10 stronach.

#bookchallenge 47/24 #ksiazki #czytajzwykopem #filozofia

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
Pobierz FormalinK - 1958 + 1 = 1959

Tytuł: Wilk stepowy
Autor: Hermann Hesse
Gatunek: litera...
źródło: comment_1634491845yn5XY6D0W1lQyqeaguGuXU.jpg
  • 2
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (7.7 / 10) (9 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 360
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-07-28 - Użytkownik shakerti1 ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-04-23 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 /
@FormalinK: Oj, mimo wszystko spróbuj Demiana, naprawdę warto. "Wilk stepowy" to dla mnie taka książka, o której do końca nie wiem co myśleć. Niby zrozumiałam, pewne rzeczy mi się podobały, inne mniej, ciężko nawet to scalić i stworzyć z tego ocenę w skali 1 - 10. Za to "Demian"... To już zupełnie inna historia, pochłonął mnie całkowicie od pierwszej strony, chociaż zacznij, a potem podejmiesz decyzję czy czytać dalej. ( ͡