Wpis z mikrobloga

@wolnyarystokrataYT: znowu eksperci od emerytur w wieku 20 lat... Jak chcecie emeryture to idziecie idźcie na etat a nie jakieś hashtsg nic nie muszę xd sprawdź jak zmienila die wartość pieniądza na przełomie 30 - 40 lat fikolki które były zniszczyłyby twój plan fire jakieś 14 razy więc może to najpierw przanalizuj zamiast dawać ludziom rady na rok 2040. "zakładamy inflację powiedzmy 3%" czy ty założyłeś stała inflację na przyszłe 30
@artur_syn_tadka: ale skąd te nerwy? :D założyłem średnią inflację, nie stałą. Przez ostatnie 15 lat wg. Bankiera mieliśmy 2,2% średnio. 40 lat temu to był zupełnie inny ustrój, nie wydaje mi się to miarodajne przy założeniach na przyszłość. Poza tym, przecież każdy może założyć taką inflację jaka wydaje mu się realistyczna, tylko przy takich założeniach warto też mieć świadomość, że inwestując w akcje (bezpośrednio czy pośrednio przez ETF), jesteśmy defacto udziałowcami
@wolnyarystokrataYT: nie rozumiem po co niektórzy ludzie tak bardzo chcą przejść na tę emeryturę w wieku 40 lat. Z tego co widzę po swojej rodzinie i znajomych to im ktoś dłużej pracuje, tym dłużej zachowuje sprawność umysłową. Ludzie, którzy szybko przeszli na emeryturę bardzo szybko zdziadziali. Niewiele jest rzeczy bardziej niszczących zdrowie psychiczne i umysłowe niż brak jakikolwiek wyzwań w życiu zawodowym.
@wolnyarystokrataYT: każdy może sobie zakładać inflację, o czywiście ale to potwierdza ze nie masz pojęcia o ekonomii tylko obstawiasz jak na bukmacherze co się stanie za 30 lat. etf, inflacja? Warto miec świadomość że za 15 lat nie będzie połowy tych spółek które są teraz a fikolki w Polsce to fikolki na świecie. Dając ludziom pomysły na przyszłość i porady mógłbyś chociaż oprzeć to o jakieś doświadczenie a nie gadać bezsensu
@bart40404: zgadzam się. Robiąc research i śledząc wpisy na reddicie tego community, wydaję mi się, że większość osób jednak po osiągnięciu FIRE dalej "coś robi". Też nie wyobrażam sobie siebie bez żadnych wyzwań zawodowych. Kluczową różnicą będzie jednak to, że będę realizował projekty jakie ja chcę, a nie mój pracodawca. A kiedy nie będę chciał ich z jakiegoś powodu realizować, to nie będę ich realizował :) Od, taka możliwość wyboru.
@artur_syn_tadka: mam jednak wrażenie, że trochę Ty nie masz pojęcia o czym mówisz. Posiadając jakiś globalny ETF, masz już od razu selekcję "naturalną" największych spółek. ETF nie składa się ze spółek, których nie ma :D znając dane historyczne, wiemy, że co do zasady rynek globalny rośnie. W filmie mówię też o tym, że są to tylko założenia i co tak na prawdę za 15 lat będzie - tego nie wiemy. I
@wolnyarystokrataYT: to dodaj na początku filmu 5 sek wypowiedzi ze tak naprawdę to nie wiesz czy to działa bo nikt jeszcze tego nie sprawdził i tak sobie tylko mówisz co ci się wydaje ale nie masz pojęcia o makroekonomii i inwestycjach. Posiadając globalny etf!? Boże człowieku, ty nawet wybierajac etf nie wiesz w co inwestujesz. Jakie podwyżki cen? Jakiego sektora,? jaki rynek rośnie? Twój " globalny etf" stale zmienia portfel inwestycyjny
@artur_syn_tadka: ok, to po kolei:

"to dodaj na początku filmu 5 sek wypowiedzi ze tak naprawdę to nie wiesz czy to działa"


Reguła 4% to nie są jakieś moje wymysły. To ogólnie znana zasada bazowana na badaniach zwrotów z akcji/obligacji w okresie 50 lat. Założenie inflacji 3% miało jedynie na celu pokazać, dlaczego wybierając co roku pieniądze z kapitału, jesteśmy w stanie to robić przez wiele lat. Natomiast jak teraz widzę
@wolnyarystokrataYT: reguła 3 prostych zasad. Pokaz mi tych tysięcy ludzi który oparli się na tych zasadach i są na emeryturze xd kiedy na oszczędzali na emeryture? W 2 lata? To znaczy że albo nie potrzebują emerytury albo są kłamcami w wynajętym Bugatti jak połowa trenerów i "doradców inwestycyjnych". Co do 50letniego uśredniania rynku to jest jakaś paranoja, ty wiesz co się działo na świecie przez ostatnie 50 lat? Ekonomia jest tak
@artur_syn_tadka: gdzie ja powiedziałem, że w 2 lata ludzie osiągają FIRE? Raczej pokazałem liczby, które pokazują, że potrzeba wiele lat odkładania. Wkładasz słowa w moje usta i z nimi dyskutujesz... Tobie już podziękuję za dyskusję, powodzenia życzę!

Gdyby jednak ktoś był zainteresowany, to faktycznie na kanale pokazuję swoje wyniki także zapraszam, można mnie weryfikować :)
@Boyyo: sorki, ale za dużo widzę powtarzania tych porad inwestycyjnych na forach i grupach fb. Na prawdę jest tego przesyt a większość nie ma prawa działać w rzeczywistości tylko powtarzane w kółko tych samych schematów z zagranicznego forum. wszyscy się opierają na jakiś procentach i wyimaginowanych kwotach. Uważam to za szkodliwe dla ludzi którzy nie maja pojęcia o pieniądzach a są ciągle atakowani hasłami inflacja, obligacje, stopy procentówe i historiami o
@artur_syn_tadka: Jak ludzie mogli potracić majątki, skoro jesteśmy jakieś +50% od ostatniego ATH sprzed kryzysu? O dwóch poprzednich nawet nie ma co mówić. Chyba że praktykujesz Szkołę Wykopka - kup na górce sprzedaj na dołku.
@Paranoija: nie, mówimy o zapewnieniu sobie emerytury w 3 prostych krokach. #!$%@? od tej emetury, Wydaje ci się ze nie można było stracić na etfacj bo rosną? W jakim interle czasowym sprawdzasz? Idąc twoja teorią wszyscy którzy inwestowali przez ostatnie 200 lat na giełdzie zarabiają bo rynki się rozwijają i wyceny rosną... Zacznijcie najpierw od podstaw a później publikujcie swoje strategie.