Wpis z mikrobloga

Szukam porady od kogoś kto zna się na stolarce.
Mam do zamontowania blat w kuchni, zwykły laminowany z ikea. Kwestia jest taka, że kuchnia jest długa i mam potrzebę połączenia czołowo dwóch blatów.
I teraz kwestia połączenia, ze względów estetycznych wolałbym połączenie bez listwy. Mam opcję żeby obie przylegające krawędzie były fabryczne, nie ucinane.
Czy to lepiej czy gorzej? Nie mam pojęcia czy one sa na krawędziach jakoś zabezpieczone przed wilgocią.
Czy stosować łączniki do blatów pod które frezuje się pod spodem? Czytałem, że powinno się je stosować tylko do drewnianych.
Czy jeśli łączę dwie fabrycznie powierzchnie, które są oklejone to dawać klej czy tylko silikon?

Jak zwykle miała być prosta robota a im więcej czytam tym mnie wiem.

#ikea #stolarstwo #kuchnia #kiciochpyta
  • 2
@WybuchowyCzajnik: Nie jestem zawodowym stolarzem, więc nie mam dużego doświadczenia, ale ja bym co sto milimetrów dał drewniane kołki, żeby nie było szansy na powstanie stopnia przy łączeniu, a łączniki użył w roli elementu ściągającego oba blaty.

Oczywiście połączyłbym powierzchniami ciętymi, w które (już po wywierceniu otworów pod kołki) wsmarowałbym dokładnie bezbarwny silikon sanitarny i połączył oraz ściągnął łącznikami oba blaty, zanim silikon zwiąże.
@WybuchowyCzajnik: nie są w żaden sposób zabezpieczone. jak masz frezarkę to możesz użyć takich śrub. Jeżeli zależy ci na trwałości połączenia i żeby nie spuchło kiedyś to zalecam użyć listwy międzyblatowej. Bezlistwowe łączenie prędzej czy później zaciągnie wilgoć, a jeśli mocno w tym miejscu będziesz używał blatu to nawet prędzej, bo ryzykujesz że na linii cięcia wyłamie się laminat