Wpis z mikrobloga

Jakie macie swoje własne lifehacki na linuxie?

Ja zacznę:

- batcat zamiast cat - taki cat na sterydach
- micro zamiast vi/nano - pełna obsługa myszki i normalnych skrótów klawiszowych typu ctrl+s, +c, +v, +x
- flameshot jako screenshot tool pod ctrl+shift+s

.bashrc:

alias cdp='cd ~/Pulpit/'
alias cdr='cd /'
alias cdpp='cd ~/Pobrane'
alias cdh='cd /home/filip/'
alias '..'='cd ..'
alias d='sudo dpkg -i $1'
alias a='sudo apt-get install $1'

#linux #programowanie
  • 19
Jakie macie swoje własne lifehacki na linuxie?


@NewEpisode: najszybszy dla ciebie, zmiana wszystkiego na en_CA.UTF8 - angielski-kanadyjski, czyli po angielsku ale z jednostkami i formatowaniem europejskim.
Komunikaty błędów w języku angielskim łatwiej wyszukać w google.
@bruuh: @Kryspin013: ok, dzięki. Pytam bo nadal siedzę na bashu (jak zwierzę xD), a też mi kiedyś ktoś fisha zachwalał i się zastanawiałem - jak już się przesiadać, to na który. Tym bardziej, że mi w tyrce japko wcisnęli i tam zhs jest domyślne (póki co sobie basha doinstalowałem, bo i tak za dużo rzeczy inaczej działa i mnie #!$%@? ( _))
@szpongiel: domyślnie w MacOS jest bash i nie trzeba go doinstalowywać, chyba masz śmietnik w systemie, a zsh wprowadza tylko parę usprawnień i dodatkowych komend do basha, na pewno nic nie działa inaczej
@bruuh: nie byłem pewien jak to pisałem, doinstalowałem czy podmieniłem. Może i faktycznie bash był w tym japcu ale nie jest domyślnym shellem i kombinowałem chwilę w iterm2 aby jednak był domyślny. Nevermind...

Skoro jest kompatybilny to luzik. Jak będę miał zapał to sobie zrobię przesiadkę na zsh, dzięks.
@bruuh: wróciłem tu podziękować, po pięciu dniach nie wiem, jak do tej pory mogłem egzystować jak zwierzę z bashem :D co prawda miałem zsh już dawno zainstalowane, ale nie używałem, bo nie chciało mi się konfigurować.