Wpis z mikrobloga

#gielda #kiciochpyta

Hej Wykopowe eksperty!
Mam pytanie o shorty ;)

wiem jak to z grubsza działa. Dziś "pożyczam" akcje, mając nadzieję ze one stanieją - wówczas oddam je po niższym kursie i zarobię xD

ale jak to wyglada technicznie (i finansowo)? Posłużmy się przykładem znanego i znienawidzonego CDR ;)

dziś kosztował 200zł. załóżmy, ze moim zdaniem wart je np 150 i chce założyc shorta na 1000 akcji.

1. od kogo je pożyczam ? to DM musi mieć te 1000 akcji ? czy istnieje jakis wykaz gdzie są longi?
2. Ile to orientacyjnie kosztuje i na jaki czas się zakładam? mogę na 3 miesiąc a mogę np na rok ?
3. jak juz pozyczę te 1000 akcji to jeżeli je sprzedam - te 200.000 zł (minus prowizja) jest dopisywane do mojego rachunku i mogę to inwestować jak chcę (np. spakować się i wyjechać tam gdzie nie ma ekstradycji ;) )

CD projekt ma akturat dużo shortów
teraz KNF pokazuje ponad 2,5% otwartych shortów. czyli oficjalnie 2 500 000 akcji do odkupienia więc zastanawiam się - skąd oni pożyczają te akcje?
  • 2
@ZaczynamNaZielono: Dom maklerski pożycza w Twoim imieniu od swoich innych klientów. Płacisz odsetki od wartości pożyczonych akcji. Pozycję zamkniesz kiedy zechcesz. Gotówkę możesz inwestować ale musisz nadal spełniać wymagania margin, więc wypłata całości i wyjazd nie będzie możliwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)