Wpis z mikrobloga

Rosnące znaczenie wojska zaciężnego w ciągu XV wieku będzie brzemienne w skutki dla wojskowości polskiej u progu nowożytności i później. Internet ubogi jest w obszerniejsze, kompleksowe opracowania dotyczące owego rodzaju wojsk, toteż niniejsza seria artykułów ma na celu popularyzację wiedzy o tej formacji, która wciąż tkwi w cieniu chorągwi pospolitego ruszenia. Z pewnością odbiorcami ciągu kolejnych artykułów na temat zaciężnych będą pasjonaci historii wojskowości. Na łamach stron publikacji czytelnik będzie mógł poznać niezbędną terminologię, uzbrojenie, sposób formowania oddziałów zaciężnych czy ich udział w wojnach. Jednocześnie warto zaznaczyć na samym początku, że materiału źródłowego jest na tyle dużo, iż niniejsza seria ograniczy się do przedstawienia informacji dotyczących jedynie konfliktu krzyżacko-polskiego na przestrzeni XV wieku do wojny trzynastoletniej włącznie. Wszelkie odniesienia do źródeł późniejszych oraz analogie zagraniczne, które będą się pojawiać, są niezbędne z powodu skąpstwa źródeł dla pierwszej połowy XV wieku. Celem pierwszego z artykułów będzie próba podania definicji wojska zaciężnego i przybliżenia jego specyfiki. Następny artykuł skupi się na składzie oddziału oraz uzbrojeniu i taktyce.

Link do znaleziska - Wojska zaciężne w wojnach z Zakonem Krzyżackim w XV wieku – definicja i specyfika

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski - #historykon)
Zapraszam wszystkich do odwiedzenia i subskrybowania mojego kanału historycznego na YT ➡️Andrzej Włusek - Historia poza horyzont
Jeśli podobają się Tobie się moje filmy i uważasz, że powinienem rozwijać dalej kanał to zostań moim patronem na patronite ➡️ który znajdziesz TUTAJ. Ewentualnie możesz postawić mi TUTAJ kawę ;)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #ciekawostkihistoryczne #zwyczaje #swiat #liganauki #swiatnauki #zainteresowania #wojna #europa #krzyzacy #rycerstwo #najemnicy #polska
sropo - Rosnące znaczenie wojska zaciężnego w ciągu XV wieku będzie brzemienne w skut...

źródło: comment_1633419921qIEl5LTQTUoxBsiYwfYQ4H.jpg

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
Plusuj ten komentarz, jeśli chcesz, abym dodał Cię do listy i uwzględnił przy wołaniu do przyszłych znalezisk
  • Odpowiedz