Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
W komentarzu link do całego artykułu. Czytajcie Ericha Fromma!

Potoczna krytyka słabości społeczeństwa kapitalistycznego skupia się zazwyczaj na jego ekonomicznych aspektach: nierównościach społecznych, bogaceniu się elity finansowej kosztem klas niższych, podporządkowaniu wszystkich działań społecznych logice zysku. Z perspektywy sporów politycznych nie dostrzega się jednak problemów, jakie tworzą zasady rynkowe w sferze kulturowej, moralnej, kontaktów międzyludzkich. Brak całościowej opowieści lewicy o innym świecie to niejedyna przewaga status quo nad możliwymi alternatywami historycznymi. Większym problemem jest kolonizowanie całego życia człowieka przez relacje rynkowo-towarowe.
Kiedy ludzie w życiu codziennym traktują innych czysto instrumentalnie, jak przedmioty, które mogą tylko ułatwić lub utrudnić zaspokojenie egoistycznych interesów, kiedy jedyną przestrzenią relacji międzyludzkich staje się sfera handlowa, a konkurencja z innymi osobami wypiera zupełnie ludzką solidarność, wtedy właśnie następuje odtwarzanie kapitalistycznych reguł, rządzących gospodarką, na poziomie stosunków międzyludzkich. W takich warunkach trudno nawet wyobrazić sobie zachowania oparte na innych motywach niż rynkowa kalkulacja. Tak jak aparat państwa nie może tolerować życia ludzi poza nadzorem systemu biurokratycznej administracji, również kapitalistyczna gospodarka nie może znieść ludzkich zachowań, które radzą sobie bez logiki rynku i pośrednictwa pieniędzy. Życie społeczne oparte na międzyludzkiej solidarności, wzajemnej trosce i pomocy, poczuciu współodpowiedzialności za dobrobyt innych ludzi – takie postulaty w realiach kapitalistycznej kultury brzmią jak niebezpieczna herezja lub co najwyżej naiwna mrzonka.

#gehenna #filozofia #fromm
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@miedzywymiarowy_szympans: Oczywiście, odpowiedzią nie jest drugie spektrum. Fromm mnóstwo miejsca poświęcił krytyce komunizmu. W latach 60 opisał problem alienacji jednostki w kapitalistycznym systemie przemysłowym, a przez ten czas nikt nie znalazł alternatywy a sprawy się tylko pogarszają (środowisko, nierówności, zdrowie psychiczne, samotność etc).
  • Odpowiedz