Wpis z mikrobloga

@Alex_mski: Piszę o sobie. Kończę studia w tym roku akademickim. A w nich przeszkadza mi to, że niesprawiedliwie ich oceniono przy rekrutacji, przez co znaczna większość z nich odpadnie, równocześnie zabierając miejsca tym studentom, którzy naprawdę powinni studiować, a nie powinno być tak, że Wiera spod Lwowa kupiła maturę na bazarze i ma 100% w rekrutacji....
@Alex_mski: Nie do końca tacy sami, generalnie są z innej kultury i to widać na studiach bo sam z nimi studiuje, co prawda stanowią 10/15% kierunku ale jednak widać różnice, ich zachowanie jest po prostu inne i wiadomo są plusy ale tez minusy jak chcesz mogę ci opisać niektóre podstawowe cechy większości studentów ze wschodu ale zaznaczam ze są tez wyjątki ale jednak jako całość większość z nich ma pewne typowe
@Alex_mski: W sensie to tez nie ich wina ze są z takiego kraju i środowiska i tak się zachowują po prostu pisze to w kontrze do stwierdzenia ze są tacy sami jak Polacy bo nie są, są różnice ogólnie na ich niekorzyść i tyle
@Wile: jesteś zwykłym szowinistą wobec Ukraińców. Owszem, rekrutacja nie jest sprawiedliwa, ale gdybyś się tam naprawdę uczył, byś wiedział, że na jednego Ukraińca (szoszona według Cb) przypada 5 studentów-Białorusinów. Widać to chociażby z listy imion osób przyjętych. Czy jesteś gotów nienawidzić Białorusinów 5 razy tyle co Ukraińców? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bogeedan: No generalnie duży lans, wymigiwanie się ze nie rozumieją co się do nich mówi gdy jest jakiś trudniejszy temat (jeszcze 1.5 roku temu na stacjo) a studia po polski prośby o i indywidualny egzamin, na konfie rocznicowej dawali sobie rady żeby mówić ze się jest uchodźca z Donbasu albo Krymu jak będą składali wnioski o stypendium socjalne (serio tak napisali jako porada XD ) brak wkładu własnego na grupie tzn
@dyskutek2: może kiedyś uczył się polskiego, ale teraz po przeprowadzce do Polski ma barierę językową
miałem też barierę językową przez miesiąc zanim udało mi się normalnie mówić po polsku, więc wszystko jest możliwe
chociaż studiuję w Polsce od kilku lat z tymi samymi ludźmi, którzy przyjechali z Ukrainy i nadal nie potrafią mówić poprawnie po polsku po 3-4 latach zamiszkania w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gachimucho: nie i nie chodzi o barierę językową, chociaż był jako turysta w przeszłości. Rozmawiał ze mną przy pomocy tłumacza i ja mu pomagałem coś załatwić w dziekanacie. Typek pozornie spoko, ale jak zaproponowałem (bo on wcześniej pisał do mnie) pomoc na mieście to nawet nie odpisał, bo wyjechał xd

Dużo rozumiem, ale żeby iść na studia i ledwo A1 ogarniać to trochę cienko. Starałem się mówić jak najprościej, powoli itp.
@dyskutek2: ogólnie rzecz biorąc obcokrajowcy muszą przedstawić certyfikat znajomości języka na poziomie B1, aby zostać przyjętym
ale tutaj człowiek po prostu przestraszył się zmian w swoim życiu i zamiast z nimi walczyć i zacząć uczyć się polskiego po prostu wyjechał
założę się, że połowa studentów odejdzie w następnym semestrze z UAM
@gachimucho: nie trafił z kierunkiem. Mi się o to rozchodzi tylko dlatego, bo dla mnie to jest niewyobrażalne jechać na studia do innego kraju, a nie umieć języka. Ktoś coś chce to musi o to się postarać.

Przecież nawet jakby to było A2 do podszlifowania w praktyce to by dał radę. Nawet zazdrościć, bo ma ciągle kontakt z tym językiem. A on miał problemy z rozumieniem prostych zdań.
@dyskutek2: no nie jestem zaskoczony
od dziecka rozumiałem dużo po polsku (poza slangiem), ponieważ języki słowiańskie są bardzo podobne w wymowie, ale musiałem nauczyć się gramatyki i poprawnego czytania i mówienia na kursie języka polskiego
a mówić po polsku mówionym nauczyło mnie moje polskie otoczenie (bardzo dziękuję, bo Polacy nauczyli mnie bardzo dużo i zawsze starali się mi pomóc na początku)
tylko praktyka pomaga, siedzenie płasko na dupie nie ( ͡