Wpis z mikrobloga

1839 + 1 = 1840

Tytuł: Z zimną krwią
Autor: Truman Capote
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★

Raz podkradliśmy się do jakiejś starej kobity, naprawdę starej, i Tommy złapał jej torebkę, a ona nie chciała puścić i walczyła jak lew. Im mocniej ciągnął, tym bardziej ona się opierała. Wtedy zobaczyła mnie i zaczęła krzyczeć: «Pomóż mi! Pomóż», a ja na to: «Akurat paniusiu, ja jemu pomagam!» i przylutowałem jej tak, że aż strach.


Książka, w której już od początku wiadomo, kto zabił. Mimo tego, trzyma w napięciu do ostatniej strony, a to za sprawą fantastycznego sposobu, w jaki autor zaprezentował historię.

Capote skupił się nie tyle na samej zbrodni, ale na całej jej otoczce: na tym, jak wpłynęła ona na społeczność małego, spokojnego dotychczas Holcomb, na próbie przybliżenia postaci morderców, na ukazaniu determinacji śledczych. Robi to znakomicie, w najlepszym reporterskim stylu – najpierw przedstawia beznamiętnym językiem fakty, tylko po to, by za chwilę jakimś szczegółem mocno zadziałać na emocje odbiorcy. Książkę czyta się jednym tchem, aż nie chce się od lektury odrywać. Jednym z zabiegów, który się do tego przyczynił jest – jak w dobrym kryminale – zwlekanie z ujawnieniem motywu, który


Historia jest wynikiem „śledztwa”, jakie autor przeprowadził w sprawie prawdziwej zbrodni. I to też jest uderzające. Nie tylko jej okrutne szczegóły, ale też to jak głęboko opisani są główni aktorzy tego spektaklu. Ich historia jest przedstawiona w taki sposób (a może taka po prostu była), że jednemu z nich zacząłem autentycznie współczuć, mimo że dokładnie wiedziałem co zrobił.

Na koniec autor uracza opisem ułomności amerykańskiego systemu sądowego, który oczywiste, zdawałoby się, sprawy pozwala przeciągać w nieskończoność licznymi apelacjami, związanymi między innymi z kwestiami proceduralnymi i innymi formalnościami. Nie daje jednak odpowiedzi, czy jest to dobre czy złe, pozostawia czytelnika, z tym pytaniem, zresztą niejedynym po lekturze Z zimną krwią. Takie pytania zawsze są znakomitą rekomendacją książki, przynajmniej dla mnie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 1839 + 1 = 1840

Tytuł: Z zimną krwią
Autor: Truman Capote
Gatunek:...

źródło: comment_1633024356Yhd97nkDIBZG9VOjkkP8wN.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz