Wpis z mikrobloga

Hej mam takie pytanie, bo mam przetwornice stepup 150W na max 35V. I chce podłączyć pod to LED który ma 40W na 35V. Ale chciałbym połączyć je w 3kę równolegle. I tu moje pytanie czy można po prostu tak zrobić zlutując plusy i minusy i rozumiem że będzie wtedy przetwornica obciążona około 120W (domyślam się ze nieznacznie więcej przez straty etc).
#elektronika #dyi #diy #majsterkowanie #led #swiatlo #oswietlenie #hobby
  • 7
@wypokowy_expert: rozumiem, czyli 3 ledy mogą po prostu dostać za duży "prąd" jak są połączone równolegle, dobrze rozumiem? A można jakoś to prosto ograniczyć? Chce po prostu mieć na przetwornicy bo zasilanie biorę z baterii
@kolonko: Diody zasila się prądem a nie napięciem, przy połączeniu równoległym nie jesteś w stanie zapewnić właściwego prądu dla każdej diody z osobna, a prąd ten dla każdej diody zmienia się w zależności od temperatury.
@kolonko: przy takich diodach mocy praktycznie każda sztuka ma inną zależność U/I/T i przy tym samym napięciu większość prądu może popłynąć przez jedną sztukę.
Najlepsza opcja to 3 przetwornice po jednej na każdą. Można tez dokupić regulatory prądu na każdą diodę. Z metod batdie barbarzyńskich to lm317 w konfiguracji źródła prądowego będą wtedy potrzebne rezystory koło 1.2 Ohm 2W