Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Czy jest tu jakaś dobra duszo z #prawo #prawopracy
Mam pytanie odnośnie dwutygodniowego urlopu. Czy jeśli jest zaplanowany w określonym czasie to czy pracodawca może go sobie ot tak przestawić tłumacząc to np. brakami w załodze?
Jeśli tak to w jakim czasie przed rozpoczęciem urlopu może to zrobić i jak to powinno wyglądać?
Co w przypadku gdy ja mam już plany i nie widzi mi się rezygnować z urlopu w tym terminie?

#pracbaza #pytanie #pytaniedoeksperta #pomocy
  • 7
@Ayano:

Czy jeśli jest zaplanowany w określonym czasie to czy pracodawca może go sobie ot tak przestawić tłumacząc to np. brakami w załodze?


może

Co w przypadku gdy ja mam już plany i nie widzi mi się rezygnować z urlopu w tym terminie?


teoretycznie możesz domagać się zwrotu poniesionych kosztów.
@Ayano Niestety, tak może odwołać Twoj urlop, a nawet zadzwonić w trakcie urlopu i kazać Ci wrócić do pracy z powodów braków w załodze. Ze zwrotem kosztów ważne jest, że zwrot jedynie można się domagać za Twoje wydatki - ale za zwrot kosztów za żone czy dziecko już nie..
@Sheta głupoty piszesz, wydatki pobytu rodziny (w pierwszej linii pokrewieństwa jeżeli przerywają urlop razem z pracownikiem) również musi pokryć pracodawca, reguluje to artykuł 167 KP

@Ayano: pamiętaj tylko, że zwrot kosztów następuje na podstawie przedstawionych rachunków np. za bilety, noclegi, paliwo
@Sloneczko Art. 167. § 1.  Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

§ 2.  Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Art. 1671.  W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu,
@Sheta: ehhhhhh Wy w tych kadrach macie strasznie ograniczony punkt widzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
poczytaj: interpretacja indywidualna z 31 sierpnia 2020 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.454.2020.2.KC) - Krajowa Informacja Skarbowa oraz interpretacja K. Jaśkowski mówi: "Koszty obejmują także dodatkowe wydatki poniesione przez pracownika dotyczące wcześniejszego powrotu z urlopu jego rodziny”.

Prawo nie skupia się tylko na tym co zostało zapisane lub nie, jeżeli coś jest niesprecyzowane należy odwoływać