Wpis z mikrobloga

  • 31
1811 + 1 = 1812

Tytuł: Hrabia Monte Christo
Autor: Aleksander Dumas
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 10/10

Jedna z najsławniejszych powieści awanturniczych, malownicza opowieść o zdradzie i zemście; o człowieku, który postanowił wcielić się w rolę fatum.

Aleksander Dumas (ojciec) publikował Hrabiego Monte Christo w latach 1844–1845 w dzienniku „Journal des Débats”. Nic dziwnego, że powieść zawiera wszelkie niezbędne elementy romantyzmu - w wersji „pop”. Znajdziemy tu lochy, zbrodnie, trupy, tajemnice, wielką miłość, ideę napoleońską, orientalizm, a przede wszystkim wybitną jednostkę o potędze niemal boskiej, walczącą heroicznie z całym światem i własnym losem. Śladem epoki są też wątki fabularne dotyczące walki stronnictw bonapartystowskiego i rojalistycznego, a także szybkiego bogacenia się oraz przemieszczania się jednostek pomiędzy klasami społecznymi dzięki karierze wojskowej, operacjom na giełdzie lub inwestycjom w przemysł.


Jest to chyba najlepsza powieść i książka z beletrystyki jaką dotąd czytałem. Dopiero po przeczytaniu książki zobaczyłem, że liczy ona ponad 1400 stron - przy czytaniu na Kindle'u tego w ogóle nie czuć, zwłaszcza, że powieść wciąga niesamowicie. I nie jest to z powodu licznych opisy natury czy scenerii, a wartkiej akcji i rozbudowanych dialogów. Ośmielę się powiedzieć, że mogłaby mieć nawet i z kilkaset stron więcej, bo były wątki dalszego rozwinięcia.
Większość postaci jest przedstawiona dogłębnie i szeroko, a akcja tak poprowadzona, że momentami można współczuć nawet największym "wrogom" naszego głównego bohatera.
Bawiłem się przy lekturze niesamowicie dobrze, co jest dla mnie wystarczającym powodem by dać najwyższą notę.

#bookmeter
Battis - 1811 + 1 = 1812

Tytuł: Hrabia Monte Christo
Autor: Aleksander Dumas
Gatunek...

źródło: comment_1632691594WCLkg1tdAw0x2GEeCTtWSy.jpg

Pobierz
  • 4
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.7 / 10) (3 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-10-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 700

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2019-02-03 - Użytkownik pp14sr ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2017-10-08 - Użytkownik d......0 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis