Wpis z mikrobloga

Mircy z #siecikomputerowe oraz #informatyka mam takie pytanko.

Do tej pory miałem styczność z dosyć małymi sieciami np do 200 hostów jakieś vlany itp ale do czego się przydaje i czy się w ogóle przydaje podział sieci na podsieci? Do tej pory nie miałem z tym praktycznej styczności. Zazwyczaj podczas konfigurowania routera adres od ISP zaciągany był przez DHCP później tworzenie sieci wewnętrznej i te sprawy, może mi to ktoś wytłumaczyć?
  • 5
@Fimmel: Zależy od tego co chcesz osiągnąć. Podział na podsieci ma sens np. w przypadku kiedy potrzebujesz wydzielić osobną sieć dla pracowników a osobna dla gości - tak żeby np. osoba postronna nie miała dostępu do drukarek czy serwera plików. Podział już zalezy od Ciebie tak naprawdę.
@brokenik: A do tego nie służą właśnie vlany aby ograniczyć dostep oraz ograniczyć rozgłoszenia przy okazji? Lub odwrotnie, ograniczyć rozgłoszenia a przy okazji ograniczyć dostep?
@Fimmel: Robi się to z wielu powodów. Jednym może być bezpieczeństwo - na przykład sieć firmowa może być podzielona na sieć dla gości, dla działu sprzedaży, dla działu kadr - dla każdej podsieci nadajemy osobne zakresy adresów i na podstawie tych adresów filtrujemy sobie ruch a każda podsieć umieszczamy w osobnym VLANie, żeby użytkownicy nie mogli oszukiwać :) Kolejny powód to broadcast, każda podsieć to osobna domena broadcastowa, gdy mamy płaska