Wpis z mikrobloga

Banalna sprawa:
1) Znajduję laptopa na #olx,
2) Dogaduje się ze sprzedawcą. Proszę o dane do przelewu i wysyłam umowę kupna sprzedaży,
3) Kontakt się urywa lub sprzedający odpisuje, że nie będzie nic podpisywał.

Tak u mnie to wygląda w 100% przypadków od początku założenia działalności.

Mam więc pytanie, czy istnieje jakikolwiek sposób, abym kupił takiego laptopa bez umowy, a potem go legalnie sprzedał na fakturę? - może da się to jakoś obejść? (oczywiście legalnie)

Jeżeli nie, to czy macie jakieś "sposoby" aby daną osobę jakoś lepiej "przekonać" do podpisania takiej umowy?

#ksiegowosc #jdg #firma #dzialalnoscgospodarcza #podatki #allegro
  • 11
@kipowrot: ale tutaj znowu pojawia sie problem wybrzydzania sprzedającego.

No, ale nawet jeśli, to taka osoba wystawi przedmiot na allegro z zaznaczoną opcją, że nie wystawia faktury. Co wtedy?
@kipowrot: kompletnie nie rozwiązuje to mojego problemu. W takiej sytuacji osoba i tak musi się zgodzić na podanie swoich danych. Skoro na olx nie chciala, to skad nagle wystawi aukcje na allgero zeby zrobic to samo? Bez sensu
@Zoltafik: tak jak pisze @g0dl1ke: drukuj aukcję i masz potwierdzenie zakupu. Do tego podpinasz potwierdzenie przelewu i masz kompletny dowód księgowy.

@cranberry250: a jak możesz coś kupić od osoby fizycznej jak nie na umowę kupna sprzedaży?

Każdy zakup od os.fiz. powyżej 1000? ( no nie chce mi się szukać limitu ) należy zgłosić opodatkować PCC ... nawet jak kupujesz na firmę.
@Zoltafik: W konsekwencji, jeżeli zakup za pośrednictwem Allegro udokumentowany zostanie dokumentem potwierdzenia przelewu oraz dodatkowo wydrukiem z systemu sprzedaży serwisu, gdzie transakcja jest oznaczona indywidualnym numerem aukcji, zawierającym dokładne dane stron umowy sprzedaży, dokładne określenie przedmiotu sprzedaży, a także dokładne określenie kwoty do zapłaty za towar, to tego rodzaju dokument stanowi podstawę do dokumentowania wydatku w PKPiR.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zakup-na-allegro-dokumentowany-dowodem-wewnetrznym

Jak tak piszą w internecie, to na pewno jest to prawda ;p