Wpis z mikrobloga

Czy ja dobrze rozumiem, że ta cała Ulga na start to jeden wielki bubel .
Przechodzę na b2b i pracodawca poprosił mnie o podesłanie zaświadczenie o wpisie ZUS ZUA.
Jestem świezy i zacząłem czytać czemu nie ZUS ZZA . Z tego co wyczytałem
Oszczędzam miesięcznie 183,90zł miesięcznie ale
1. W świetle prawa nie jestem pełnoprawnym przedsiębiorcą i to mój kontrahent musi odprowadzić za mnie składki społeczne !!
2. Nie opłacam składek więc w razie wypadku, choroby nie przysługuje mi prawo do wypłaty świadczeń chorobwych/wypadkowych a w razie śmierci rodzina nie dostanie po mnie renty. Super deal
3. No i jeśli ktoś liczy na emeryturę to ten okres się w to nie wlicza

Słabo to wygląda jak na 1103zł oszczędności ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#firma #jdg #prawo #zus #podatki #b2b
  • 17
  • Odpowiedz
@Adams_GA: https://www.forbes.pl/finanse/ulga-na-start-zwolnienie-od-zus-na-6-miesiecy-to-pulapka-zus-traktuje-firmy-jak/jerttqf

Przykładowo firma, która zamówi hydraulika korzystającego z ulgi na start, musi zapłacić za niego składki. Hydraulik wystawi rachunek na 100 zł, koszt ze składkami wyniesie 117,93 zł, hydraulik dostanie 80,76 zł. A do tego firma zamawiająca hydraulika musi zgłosić siebie jako płatnika do ZUS, hydraulika jako ubezpieczonego, potem siebie i hydraulika wyrejestrować, a w piątym formularzu rozliczyć.


oraz
wykopowy guru ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kuncfot: no ale to które punkty są bzdurami ? :D Serio pytam bo w necie jest mnóstwo artykułów które wytykają pułapki tej ulgi
https://biala.gmina.pl/3909/ulga-na-start-wlasna-firma-przez-6-miesiecy-bez-zus.html

Jeśli skorzystasz z ulgi i nie będziesz opłacał składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy, nie będziesz miał w tym okresie prawa do świadczeń wynikających z tych ubezpieczeń. Jeśli zachorujesz, nie dostaniesz zasiłku chorobowego, jeśli będziesz miał wypadek przy pracy, nie będziesz miał prawa do świadczeń
  • Odpowiedz
@Crisu: śledzę ten tag od ponad roku i jesteś w TOP3 bzdur napisanych w wyniku niezrozumienia tematu. Różne rzeczy tu były postowane, ale z tego śmiechłem xD
  • Odpowiedz
@kuncfot: to, że korzystają to spoko bo zawsze tysiak w kieszeni ale czy są świadomi co za tym idzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@g0dl1ke: ale zamiast krytykować prosiłbym o wytłumaczenie co źle zrozumiałem, to nie forum elektrody

https://www.prawo.pl/kadry/ulga-na-start-przedsiebiorcy-nie-maja-prawa-doi-swiadczen,510087.html

W przypadku ulgi na start państwo mówi: nie pobieram składek ubezpieczeniowych, ale też nie zapewniam zabezpieczenia społecznego. To jest niezgodne z art. 67 ust. 1 Konstytucji
Crisu - @kuncfot: to, że korzystają to spoko bo zawsze tysiak w kieszeni ale czy są ś...

źródło: comment_1632044036iqzKGlArZ9E616LczynYOX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@g0dl1ke: ale zamiast krytykować prosiłbym o wytłumaczenie co źle zrozumiałem, to nie forum elektrody


@Crisu: zle zrozumiałeś ze kontrahenci maja płacić za Ciebie jakiekolwiek składki xD

A co do świadczeń to chyba oczywiste, ze nie masz świadczeń za które nie płacisz. Masz za to brak obciążeń w pierwszych miesiącach działalności, gdzie fundusze przydają się na rozruch firmy.
  • Odpowiedz
@g0dl1ke: No i to jest już jest jakaś odpowiedź.
Dla mnie osobiście, brak świadczeń to już wystarczające duże ryzyko, żeby z tej ulgi zrezygnować

zle zrozumiałeś ze kontrahenci maja płacić za Ciebie jakiekolwiek składki xD


Jak w takim razie skomentujesz słowa S.Mentzena
  • Odpowiedz
@Crisu: poszukaj chociaż jeszcze jednego niezależnego źródła tej rewelacji.

Wszyscy którzy mają taką możliwość, kzystają z małego ZUS, są świadomi.

Poczytaj więcej wykopu to się dowiesz, że ZUS gówno daje xD z tym bym polemizował ale taka jest świadomość tej społeczności, więc innych może też.
  • Odpowiedz
@Crisu: Artykuł z 2018 do jakichś pierwotnych ułomnych przepisów, na końcu masz napisane:

Interpretację oddziału w Gdańsku potwierdziła centrala ZUS w Warszawie. „Rz” donosi jednak, że ZUS i ministerstwo przedsiębiorczości pracują już nad zmianą tej interpretacji.

Dla poprzedniego pracodawcy nie możesz być na samym zdrowotnym, od razu pełen ZUS.
  • Odpowiedz
Dla mnie osobiście, brak świadczeń to już wystarczające duże ryzyko, żeby z tej ulgi zrezygnować


@Crisu: zależy w jakiej sytuacji jesteś, w takim klasycznym przejściu z UOP na B2B faktycznie raczej nie ma sensu, jeśli jednak obok B2B robisz coś innego, to zawsze ten tysiąc miesięcznie więcej może pomóc.

A tak btw. masz zamiar wystawiać fakturę byłemu pracodawcy?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Adams_GA: byłemu ? Zmieniam pracę i u nowego przechodzę na b2b. (Klasyczne przejście uop na b2b). Stąd moje pytania mogą się wydawać głupie ale dopiero się uczę
  • Odpowiedz