Wpis z mikrobloga

1751 + 1 = 1752

Tytuł: Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii
Autor: Małgorzata Rejmer
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★

Niech to drzwi ścisną. Miałem nie czytać takich książek w wakacje, bo są przygnębiające i psują wakacyjny humorek, jednak możliwość wykorzystania po raz pierwszy w życiu Kindla przeważyła szalę i zabrałem się za szybką, acz przygniatającą lekturę.

Nie zdawałem sobie sprawy, że po Drugiej Wojnie Światowej w Europie istniało państwo całkowicie zamknięte, otoczone drutem kolczastym i bunkrami, na wzór współczesnej Korei Północnej. Gdzie za najmniejsze przewinienie był wyrok, za żarty z kondycji państwa minimum kilkuletni. Gdzie pierwszy sekretarz był bogiem, a partia jego emanacją. Ucieczka do socjalistycznej Jugosławii nieosiągalnym marzeniem, nie wspominając o kapitalistycznej Grecji.

I jak to zazwyczaj bywa po śmierci charyzmatycznego dyktatora, system począł się chwiać, a w końcu zawalił. I jak to zazwyczaj bywa podczas transformacji, dawnych oprawców nie rozliczono, a dawnych więźniów nie zrehabilitowano wystarczająco. Gdzie wciąż życie jest trudne, biedne, a o godność trzeba walczyć. Najłatwiejszym wyjściem jest emigracja, teraz już łatwa.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #albania
DerMirker - 1751 + 1 = 1752

Tytuł: Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Alba...

źródło: comment_163187748099eqoTiQyhv09MMwa58mla.jpg

Pobierz
  • 7
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (7.0 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-10-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 344
Gatunek książki: reportaż

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-07-28 - Użytkownik smierdakow ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2019-10-28 - Użytkownik appylan ocenił na: ★★★★★★★
@DerMirker tylko oni nie chcieli nikogo rozliczać po upadku "systema Enver". Po prostu przeszli nad tym do porządku dziennego. Obecnie w Albanii jest bardzo duże rozwarstwienie. Kobieta z recepcji hotelu, w którym mieszkałam zarabia ok. 200 euro na rękę. Mieszka wciąż u rodziców, bo nie stać jej na wynajem (podobno to ok. 250 EUR, nie znam warunków). Jednocześnie na ulicach często widać samochody o wartości większej od mojego mieszkania. Po przeczytaniu tej
@DerMirker: ja 90% książek przeczytałem na telefonie, zaczęło się chyba od se t610 te mini wyświetlacze nie były zbyt wygodne, ale jak wrócę pamięcią do jakiejś książki to sam nie jestem pewien czy to był papier czy telefon
@Asgareth:

tylko oni nie chcieli nikogo rozliczać po upadku "systema Enver". Po prostu przeszli nad tym do porządku dziennego


To, co chcieli ludzie, a co chciały służby specjalne przeprowadzające kraje przez transformację, to dwie odmienne rzeczy.

To samo można by powiedzieć o Polsce - nikt po komunie rozliczony nie został, gruba czerwona krecha zadziałała, a w wyniku reform miliony ludzi stoczyły się w biedę i utraciły godność.