Wpis z mikrobloga

#gloomhaven #frosthaven #gryplanszowe

Tagi havenowe nie są zbyt aktywnie użytkowane, ale może mimo tego ktoś będzie zainteresowany.

TLDR:
Niedługo wyjdzie całkowicie fanowski dodatek do Gloomhaven o nazwie The Crimson Scales. Ma być wydawny w formie print and play (koszt wydruku+transportu, albo oczywiście można sobie wydrukować samemu) oraz w formie modu do TableTopSimulator (totalnie darmowy). Głowny twórca (jest ich więcej ale o tym później) zbiera właśnie info na temat ludzi którzy chcą zakupić ten dodatek w pierwszej fali. Ma ona wygladać w taki sposób że zostanie zorganizowany jeden wielki wydruk dla dużej ilości osób (dzieki temu że będzie to druk hurtowy cena ma być niższa niż normalnie) i zostanie to rozesłane po ludziach. Oprócz tego zawsze będzie możliwość skontaktowania się prywatnie i zakupienia osobno w przyszłości. Różnica jest taka że przy druku hurtowym po prostu będzie taniej.
Tyle z TLDR:, tutaj strona projektu: https://www.thecrimsonscales.com/

BezTLDR:
Wypunktowane rzeczy istotne według mnie bo śledze ten projekt od dawna:
- twórca (użytkownik reddita o nicku: Boardgame613) dostał zgodę od twórcy Gloomhaven na wydanie tej gry, więc wszystko jest legitne
- twórca zarobi na tym 0%. Jedyny koszt jaki ponosi kupujacy to koszt wydruku i transportu (plus obstawiam że drukarnia też coś na tym musi zarobić)
- pierwszy grupowy wydruk będzie wykonywany przez MBPrint, czyli polską drukarnię gier planszowych która cytuje: 'they ship internationally'. Wnioskuje z tego że egzemplarze będą wysyłane bezpośrednio od nich, co dla Nas jest spoko bo pewnie będą mniejsze koszty transportu. (to oczywiście moja spekulacja, nie znam się na życiu ani wysyłaniu rzeczy drogą inną niż elektroniczna, ale chyba tak to działa)
- jak już pisałem wcześniej koszt samego pierwszego wydruku będzie zależny od tego jak bardzo hurtowe będzie to zamówienie, więc narazie nie wiadomo dokładnie co i jak. Pierwotnie na redditowym poście była informacja o 135$+SH (to info zostało już wyedytowane), ale twórca napisał że podczas pierwszych 24h była wystarczająca liczba chętnych by zejść bracket niżej więc narazie jeszcze nie wie dokładnie. Tak czy siak jest drogo, trzeba mieć to na uwadze.
- dodatek nie jest samostójką, więc trzeba posiadać Gloomhaven by można było w niego zagrać.
- zawartość:
* 66 scenariuszy
* 100 itemów
* 11 klas postaci
* 116 nowych ewentów
* nowi przeciwnicy, mechaniki etc
* grafika w większości wykonana przez człowieka tworzącego grafiki do GH, więc jest konsystencja estetyczna
- no i na sam koniec ta najważniejsza rzecz, czyli jakość zawartości. Aby o tym napisać muszę Wam przybliżyć czym jest GHCCUG.

GHCCUG - Gloomhaven Custom Content Unity Guild - jest to discordowa grupa zajmująca się tworzenie fanowskiej zawartości do GH. W chwili w której piszę składa się ona teoretycznie z około 300 użytkowników (w praktyce jest ich mniej, bo na pewno są jakieś stare konta śmieci i są też takie osoby jak ja, które interesują się tym tematem, ale nie biorą aktywnego udziału w procesie tworzenia). Grupa ta tworzy fanowskie klasy, potwory scenariusze, przedmioty wszystko ogólnie. Proces tworzenia jest etapowy. Na przykładzie customowej klasy, osoba chcąca coś stworzyć dostaje swój kanał przedstawia swoje pomysły społeczności, a społeczność pomaga w tworzeniu bo jak wiadomo co dwie, a w tym wypadku duża ilość naraz głów to nie jedna. Karty są balansowane, pomysły formowane pierw w formie teorii, potem są testowane przez społeczność by wszystko miało ręce i nogi. Gildia chce uniknąc sytuacji w której tworzone rzeczy będą niezbalansowane albo po prostu problematyczne. I tak przez kilka etapów: alfa -> beta -> relased -> released+. Ważne jest też to że wśród osób tam działających są też ludzie którzy biorą czynny udział w procesie tworzenia i balansowania Frosthaven. Więc tym bardziej są to ludzie którzy wiedzą co robią i co najważniejsze są to pasjonaci więc starają się tworzyć jak najlepsze dodatki.

Istotnym faktem jest to że Boardgame613 odszedł z GHCCUG w wakacje tego roku z nieznanych mi przyczyn (chyba jakieś personalne konflikty, ale nie mam pewności), ale z tego co wiem większość jego klas powstała w trakcie jego bycia tam i do tego wielu użytkowników z Gildii pomagało/pomaga ciągle mu w tym projekcie. Z komentarzy wnioskuje że testerzy wypowiadają w większości pozytywnie o jakości/poziomie trudności/zbalansowaniu contentu. Więc wygląda to dobrze i obiecująco. Do tego jeżeli ktoś chciałby przetestować samemu klasy, to większość z nich jest dostępna jako addony do modów już teraz na TableTopSimulator. Wystarczy je zaimportować i na własnej skórze sprawdzić jakie macie na ich temat odczucia.

Tyle ode mnie. Jak możecie zauważyć po tym poście jestem dużym fanem Gloomhaven. Uwielbiam tą grę. Szansa na to że ktoś lubi GH tak mocno jak ja i nie siedzi na reddicie/discorach z nim związanych, a co za tym idzie nie wie o tym projekcie jest bardzo mała, ale mimo tego uznałem że przybliże społeczności wykopu ten projekt.

Według mnie dodatek wygląda ciekawie, ale jest kilka rzeczy które są zastanawiające min. to że twórca odszedł z GHCCUG. Wstępnie podana cena jest duża jak za fanowski dodatek (prawie tyle ile bazowa gra) więc nie wszystko jest kolorowe dlatego sam podchodzę z lekką rezerwą do tego. Ale mimo tego planuje zakupić ten dodatek w pierwszej fali i jak go dostanę wrzucę tutaj informacje/fotki aby wszyscy ewentualnie zainteresowani (estymuje jedną osobę xD) mogli zobaczyć jak to wyglada.

A no i oczywiście linki do researchu:

najnowszka aktualizacja na reddicie - https://www.reddit.com/r/Gloomhaven/comments/poc17l/custom_expansion_crimson_scales_launch_updates/
strona projektu - https://www.thecrimsonscales.com/
  • 1