Wpis z mikrobloga

U poprzedniego pracodawcy miałem PPE w Esaliens. Zmieniłem pracodawcę i tutaj nie ma PPE. Mogę teraz czekać 30 lat aż wypłaca ta kasę mi albo mogę wypłacić na IKE. Ktoś ma to całe IKE?

#ppe #ppk #ike #emerytura #praca #pracuj
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jtomek1: Nikt ci widzę nie odpowiedział, ale zależy czy planujesz sam odkładać na swoją emeryturę. W mojej opinii lepiej to PPE przenieść na swoje IKE o ile jakieś planujesz mieć i do niego dorzucać. Łatwiej jest mieć 1-2 miejsce na oszczędzanie długoterminowe, niż po 30 latach pracy 10 różnych PPE i wszędzie kwoty typu 10k.
  • Odpowiedz
@jtomek1: będę zakładał IKE w tym miesiącu. Skład portfela jest zawsze kwestią twojego komfortu i doświadczenia. Ja sam zamierzam inwestować Obligacje indeksowane inflacją w ramach IKE + ETF z akumulowaną dywidendą w ramach IKE. Jedno ma mnie zabezpieczyć od wahnięć rynku, a drugie zrobić mi kasę. Ale to tylko w długim horyzoncie tak zadziała. :) A co do procentu na PPE, to mi w 3 lata wykręcili 20% chyba, więc
  • Odpowiedz
@jtomek1: planuję otworzyć w IKE eMakler w mBanku. Trochę z wygody - mam tutaj kilka kont. Nie jestem inwestorem aktywnym, więc prowizje dwa razy w roku 19zł mnie nie bolą i nie będę zakładał kont w innym miejscu, żeby przyoszczędzić 20zł. ;) Nie mam wielkiej wiedzy, ale jeżeli chcesz się trochę douczyć, to polecam na YT i blog Marcin Iwuć - zdecydowanie warto wiedzieć w co się inwestuje, a on
  • Odpowiedz