Wpis z mikrobloga

Mirki, zdałem jakiś tydzień temu prawko kat A. Prawko do odbioru będzie najprawdopodobniej jutro. Czy jadąc gdzieś dzisiaj w razie ewentualnej kontroli grozić mi może jakiś mandat za brak dokumentu/jazdę bez uprawnień? Odnośnie dokumentu to posiadam przy sobie już prawko z kategorią B w razie czego.
#motocykle #motoryzacja #pytanie #prawojazdy
  • 51
  • Odpowiedz
@prosperopro: Zdawany egzamin w poniedziałek, a uprawnienia wpisali dopiero w poniedziałek, ale ja miałem o tyle obłudnicom środek egzaminacyjny, że na sam egzamin czekałem 3 miesiące, może dlatego.
  • Odpowiedz
@liminal: I przy tylu kontrolach policji co na moto miałem żaden policjant by mnie o tym nie poinformował? Brejdaka na 250cm złapali mając a1 to od razu dostał odpowiedni mandat za brak uprawnień
  • Odpowiedz
@radziol88: Taa w mobywatel mam to mi wystatczy... Ale bez sensu ta dyskusja. Od kiedy blankiet jest obowiązkowy równie dobrze możesz go nie wyrabiać. Ba nawet możesz go zgubić zaraz po wyrobieniu lub w dniu wypadku a nadal będziesz posiadał uprawnienia...
  • Odpowiedz
Ale policjant powinien wlepić mandat za brak uprawnień oraz nie zezwolić na dalszą jazdę a tego nie robią? Dlaczego bo w systemie są uprawnienia tak samo jak w aplikacji to dlaczego ubezpieczyciel miałby nie wypłacić ubezpieczenia? Co ma wyrobienie dokumentu jak nie ma obowiązku go posiadania?
  • Odpowiedz
@chomik3: Do momentu odbioru fizycznego dokumentu nie masz uprawnień do prowadzenia pojazdu. Więc grozi ci nawet zakaz prowadzenia pojazdu na jakiś czas i już prawa jazdy nie odbierzesz.
  • Odpowiedz
@prosperopro: To nie jest tylko wyrobienie dokumentu, tylko uprawnienia do kierowania na daną kategorię są tzw. decyzją administracyjną wydawaną przez konkretny powiat, więc jak jej nie podpiszesz to nie masz uprawnień zgodnie z prawem, a możliwe, że ktoś zrobił niezgodnosć z prawem i policja to widzi w systemie, natomiast każdy ubezpieczyciel zawsze szuka powodu, żeby nie wypłacić odszkodowania lub zrobić regres i może to być dla nich podstawą do zrobienia
  • Odpowiedz
Ale policjant powinien wlepić mandat za brak uprawnień oraz nie zezwolić na dalszą jazdę a tego nie robią


@prosperopro: policjanci często nie znają prawa.

Dlaczego bo w systemie są uprawnienia tak samo jak w aplikacji to dlaczego ubezpieczyciel miałby nie wypłacić
  • Odpowiedz
@radziol88: Teraz nie musisz mieć nawet dokumentów, sprawdzają w bazie a w bazie jesteś wpisany do kilku dni po zdaniu egzaminu i grubo przed odebraniem dokumentu. A data na zdaniu egzaminu to data nadania uprawnień - jeżeli zdałem egzamin 10 sierpnia, na prawku napisana data to 14 sierpnia, a odebrane 21 sierpnia. Przeżyłem kontrole policyjna po 14 sierpnia i policja nie miała żadnych zastrzeżeń, jedynie mandat za brak dokumentu, bo
  • Odpowiedz
@bedist: już tłumaczyłem, data na dokumencie to data wydania decyzji, która w tamtej chwili jeszcze nie jest prawomocna. Kontrola spoko, ale jak będzie większa kasa z OC, to ubezpieczyciel użyje każdego argumentu, żeby zedrzeć kasę
  • Odpowiedz