Wpis z mikrobloga

Mirki, o co chodzi z tym całym Pro Res w iPhonie? Bo widzę, że w przypadku korzystania z tej opcji jest dostępny 'tylko' tryb 4k/30fps. Nie ma więc 60 klatek. I czym to się realnie różni od takiego H264 czy H265? Pytam o to, bo widzę w specyfikacji nowych telefonów Apple, że iPhone Pro 128GB (w przeciwieństwie do wersji z większą pamięcią) jest tu ograniczony w tym Pro Res jeszcze bardziej, bo do raptem 1080p/30fps.

Czy ktoś da radę to lopatologicznie wyjaśnić laikowi? Dlaczego warto używać Pro Res mając możliwość wyboru popularnych kodeków? Co to w ogóle daje? ( ͡º ͜ʖ͡º)

#iphone #iphone13 #apple
  • 13
@Penizje: prores jest bezstratny (loseless) i przeznaczony do edycji. Wlasnosc apple. Uzywany w final cut na przyklad.
H264 jest stratny i nieprzeznaczony do edycji na pro poziomie z tego powodu.
@Penizje: fajne nazwy technologii i cyferki, żeby porównać się do konkurencji, a tymczasem w pełni wykorzysta to jedynie garstka użytkowników, bo nikt normalny i tak nie kręci filmów na telefonie, chociażby producenci bardzo tego chcieli. (Mówię o filmach pełnometrażowych, nie urywkach z wakacji)
@Kruszyn99: ProRes nic nie da osobie, która nawet nie ma pojęcia co to za format i do czego służy. To marketingowe #!$%@?, które ma przekonać zwykłego usera, że z tym sprzętem będzie w stanie zrobić film jak z hollywoodu.
@patryksmiechowicz: Rozumiem, że w zamian za ogromny rozmiar pliku z materiałem źródłowym? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoją drogą - doczytałem teraz i widzę, że tego Pro Res nie było we wcześniejszych iPhone'ach. Więc zakładam, że potencjalnie kodek ten nie będzie wymagany do skorzystania z funkcji, która mnie najbardziej ciekawi, czyli 'cinematic mode' z płynnym przejściem focusa między postaciami w nagrywanym materiale. Ale znowu im więcej czytam, tym