Wpis z mikrobloga

@Kjedne Ale Norwegia nie robi nikomu łaski finansując te fundusze, bo przyznanie ich krajom "nowej" Unii jest ceną za udział we wspólnym rynku unijnym. Mogą co najwyżej rozdzielać je poszczególnym podmiotom bezpośrednio, bez udziału polskich instytucji rządowych
Przecież to lewica w Norwegii zbudowała velferdsstaten. Przed 2013 rokiem w Norwegii przez wiele lat panowała lewica. Między innymi Jens Stoltenberg, uwazany przez Norwegów za jednego z najlepszych premierów w historii, był liderem partii pracy.


@Nuqipari: Z tego, co czytałem, to zdania są na ten temat podzielone:
https://sciencenorway.no/economy-history/crushing-the-myth-of-poor-norway/1595755

“Among other things, the myth allows people or groups to claim the honour of bringing Norway out of poverty — whether they actually
@Rzut_Na_Plaszczyzne: W Norwegii zarówno prawica jak i lewica wspiera państwo opiekuncze. Ale "ojcem" velferdsstaten w Norwegii był polityk Johan Castberg który wywodził się z lewicowej/bardziej radykalnej strony partii Venstre. Później był w partii robotników która z tego co pamiętam z czasem stała sie dzisiejszym AP. Partia Venstre na początku swojej działalności była bardziej lewicowa, ale poszła w stronę prawicy po tym jak powstalo AP. W Norwegii i tak różnica między prawicowa
@Rzut_Na_Plaszczyzne: nóż nie mogłoby wyglądać inaczej skoro Venstre to pierwsza i najstarsza partia w Norwegii. Tylko dzisiaj ta partia wygląda zupełnie inaczej i współczynnika się do stworzenia innych partii przez odłamy. Czyli potwierdza to moje wcześniejsze wypowiedzi. AP zawsze dominowało norweska politykę, więc nie wiem czemu szokuje to wykopkow, że lewica w Norwegii znowu wygra ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pandemia też pokazała jak ważne jest państwo opiekuncze.