Wpis z mikrobloga

@RandyBobandy: podobnie jak czesc dzisiejszego odrecznego pisma. Tylko chcialbym zauwazyc, ze to nie jest po polsku.

Co do kolejnej czesci Twojego komentarza, coz, widac eliminacja inteligencji powiodla sie bardzo dobrze
  • Odpowiedz
@adamec mój dziadek który do szkoły chodził przed 2 wojna światową i #!$%@?ł takimi zawijasami. Ładnie to wyglądało ale pod koniec swojego życia przez te zawijasy, niesprawne ręce i wzrok tekst był nieczytelny.
  • Odpowiedz
A pismo szkolne, ktore wkleiles to efekt radzieckiego buta po wojnie i komuny, ktora za wszelka cene chciala wyeliminowac wszystko, co kojarzylo sie z arystokracja i klasa wyzsza (w tym wlasnie styl pisania).


@Prusti: potężna ta komuna, że dawne style kaligrafii wyeliminowała też z programów szkolnych w usa i europie zachodniej xd
  • Odpowiedz
@adamec: Nasi rodzice ćwiczyli kaligrafię w szkole do porzygu, a teraz problem bo trzeba sie nauczyć zwykłych wielkich liter()

W sumie mnie to nie dziwi, im młodsze pokolenie tym bardziej pismo "doktorskie" jest rozpowszechnianie
  • Odpowiedz
@tangerynke: bo poszli jeszcze dalej w kierunku upraszczania nauki pisania, a po drodze mieli podobne do naszych kulfony. Trend do uproszczania kaligrafii jest ogólnoświatowy i spowodowany rozwojem technologicznym a nie widzimisie komuny jak subop napisał
  • Odpowiedz
komuna zrobiła z tym porządek.

Zaciekawiłeś mnie (bez sarkazmu), rozwiń myśl.


@Kliko: Przed wojną (i chyba zaraz po wojnie też) mieli w szkołach przedmiot "kaligrafia" na którym uczona się pisac takim spejclamym pisaniem fontem, ze smianą grubości linii (zmieniając nacisk na stalówke pióra) itp. Jak coś zupęłnie zbędnego za komuny #!$%@? to na śmietnik historii. I dobrze. Dziadek opowiadał o tym że to durne i trudne bylo i do niczego niepotrzebne
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adamec: Mam okropny charakter pisma, ale zasadniczo tak - piszę w taki sposób. Urzędowe druki czy adresy wypisuję drukowanymi literami (z konieczności czy z chęci osiągnięcia stuprocentowej zrozumiałości), ale uzasadnienia itp. zawsze są napisane klasycznym stylem.
  • Odpowiedz
@tangerynke: Ciekawostka, w Ameryce w taki sposób (drukowane i małe litery na przemian "REAlly"). Przez bardzo długi czas pisały osoby czarnoskóre ponieważ nie mały one dostępu do rozszerzonej edukacji.
Po tym między innymi można rozpoznać rasę autora starych listów.
  • Odpowiedz
@richard73p:W naszych czasach już raczej nie sposób po formie pisma stwierdzić wykształcenie, bardziej ortografia na to wskazuje.
Jednak z jakiegoś powodu takie mieszane litery mnie rażą i przypominają o tej ciekawostce.
  • Odpowiedz