Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 480
47 lat temu, dokładnie 2 września 1974 roku miała miejsce premiera filmu "Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Była zimna wiosna, pochmurnie i wietrznie. Ekipa "Potopu" kręciła legendarną scenę pojedynku Kmicica i Wołodyjowskiego. Kilka zastępów straży pożarnej cały czas polewało wodą aktorów i filmowy plan, a specjaliści od kostiumów przygotowali dla każdego dwa identyczne zestawy ubrań, by w przerwach między dublami suszyć przemoczone części garderoby. Podczas gdy ekipa przygotowywała się do kolejnego dubla, przemoczeni Olbrychski i Łomnicki marzli niemiłosiernie. Aby nieco się ogrzać, obaj panowie wskakiwali do pobliskiego stawu. "W wodzie było po prostu cieplej" – wspominał po latach Daniel Olbrychski.

Na błotnistym planie dwójce szermierzy trudno było utrzymać równowagę. Żeby stopy Daniela Olbrychskiego i Tadeusza Łomnickiego mocniej trzymały się gruntu, w butach obu aktorów umieszczono wkręty – dokładnie takie jak w butach piłkarskich.

Największą trudność stanowił nieruchomy nadgarstek. Jeśli w nadgarstku ręka drgnie o pół centymetra, na końcu szabli zmienia się to w kilka centymetrów. Możesz ciachnąć przeciwnika" – wspominał Jerzy Hoffman.

Sprawę komplikował fakt, że Tadeusz Łomnicki był słabszym szermierzem aniżeli Daniel Olbrychski, a na planie filmu musiał wykazywać wyższość nad nim. Dzięki dwóm miesiącom przygotowań i treningów pod okiem prof. Waldemara Wilhelma dwójka znakomitych aktorów mogła bezpiecznie wykonać tę scenę.

Żeby nakręcić ujęcie, w którym Wołodyjowski rani Kmicica w głowę, na głowie Daniela Olbrychskiego umieszczono specjalną ochronną płytkę, a zamocowana z tyłu pompka tłoczyła krew.

Odrestaurowana cyfrowo wersja filmu do obejrzenia na ninateka.pl.

#kalendarium #film #kultura #kino #kartkazkalendarza
Oline - 47 lat temu, dokładnie 2 września 1974 roku miała miejsce premiera filmu "Pot...

źródło: comment_1630576894EMkF6WXImroTTLNOWpbmtF.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Oline: Dowód że ten film to arcydzieło zasługujące wtedy na Oscara (ledwo przegrało) :

2:45. Scena spalenia wioski przez ludzi Kmicica. JEDNO ujęcie. Grupa konnych dokonuje spalenia specjalnie zbudowanej wioski. To minutowe ujęcie zostało tak idealnie zsynchronizowane z zachodem słońca że na jego początku widzimy słońce, a na końcu już nie.

Nigdy w kinie nie widziałem nic tak spektakularnie dopracowanego. Coś by nie zagrało? Musimy zbudować wioskę od nowa i
knur3000 - @Oline: Dowód że ten film to arcydzieło zasługujące wtedy na Oscara (ledwo...
  • Odpowiedz
@Oline: Plusik. Podczas nagrywania sceny Łomnicki ledwo zablokował cięcie Olbrychskiego i tak się przeraził, że musieli przerwać nagrywanie. Szkoda, że nie było opcji by znalazło się to w filmie, ewentualnie mogliby to upublicznić bo pewnie nagranie wciąż istnieje.
  • Odpowiedz
@kinlej: Były, ale nawet tępa szabla po przeciągnięciu doprowadzi do pęknięcia skóry. W ramach tego pojedynku Panowie wkładali w to dużo siły, by wykorzystać ją do szybkich cięć. Do tego dochodzą szanse na złamania, zwichnięcia czy uszkodzenia tkanek miękkich: oczy itp.

@Oline Byłem pewny, że krew na głowie Kmicica jest lana z góry- tym bardziej, że w wersji którą oglądałem, jest nawet specjalnie wykadrowane ujęcie, tak że nie widać
  • Odpowiedz
@knur3000

ten film to arcydzieło zasługujące wtedy na Oscara (ledwo przegrało


Skąd wiesz, że ledwo przegrał? Z tego co mi wiadomo to Potop został zgłoszony nieco "szczęśliwie", a raczej po układach. Był co prawda nominowany, ale nie wiadomo czy lewdo czy nie ledwo bo głosowanie jest tajne. Wygrał film reżysera który już miał Oscara w dorobku.
  • Odpowiedz
@kinlej Ostra na bojowo szabla spokojnie #!$%@? się w blachę 2mm i to co pod nią więc żadna "płytka ochronna" by tam nie zagrała ;)

Scena legendarna ale chłopaki trochę dramatyzują jakby się naprawdę na brzytwy lali. Połamane palce, stłuczenia na 3-5 szwów to częsta sytuacja w tym fachu ale już nie płaczmy ze tam ledwo z życiem uszli
  • Odpowiedz