Wpis z mikrobloga

Skąd w polskim kodeksie karnym wzięły się art. 135 i 136, a konkretnie zapisy mówiące o karalności znieważenia prezydenta RP lub znieważenia głosy obcego państwa? Kiedy wprowadzono te przepisy, kto je wymyślił, zainicjował wprowadzenie ich do kodeksu, i kto głosował w sejmie za przyjęciem nowelizacji kodeksu wprowadzającej te przepisy?

I kto i kiedy zdecydował o wprowadzeniu do kodeksu karnego art. 196 mówiącego o obrazie uczuć religijnych? Kto był pomysłodawcą, i kto zagłosował za?

#prawo #absurdy #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #polska #polskieabsurdy
  • 7
@buonaparte: TL;dr
Przede wszystkim chciałbym wiedzieć, kto i kiedy wymyślił, że znieważenie prezydenta RP oraz głowy obcego państwa ma być karalne, i kto to poparł. I mówię tu o III RP. A cała historia prawnej ochrony osoby prezydenta RP, w tym paragrafie o zamachu na prezydenta, z odniesieniem jeszcze do II RP i postaci Narutowicza, jest czymś niepotrzebnym.
Zadałem to pytanie, bo może jest tu ktoś, kto ma informacje o tym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trojden: podałem go jako przykład, masz wskazane kiedy wprowadzono te przepisy. Wchodzisz na stronę sejmu, sprawdzasz głosowanie,którym uchwalili kodeks i wiesz kto poparł. Podobnie możesz wyszukać inne informacje ale nawet tu tego nie pisze bo i tak pewnie przecież TL;dr.
@buonaparte: Tzn. kiedy? Bo w tekście jest mowa o 1932 i o 1969, czyli nie o III RP. Jest tu podana data wprowadzenia tego przepisu w III RP?
Jak poznam tę datę, to wtedy wejdę na stronę sejmu i poszukam więcej informacji.
Zadałem to pytanie, bo może jest tu ktoś, kto ma informacje o tym.


@Trojden: Obecnie obowiązująca regulacja pochodzi z 97 r. i została przyjęta przes ówczesny Sejm, Senat i Prezydenta (mozna wygoglać listy głosowań) Autorem Kodeksu Karnego był w dużej mierze zespół prawników pod przewodnictwem Andrzeja Zolla.
@Ogar_Ogar: Szkoda tylko, że nie wiadomo, kto był autorem i pomysłodawcą tych konkretnych fragmentów kodeksu karnego, o których wspomniałem. Bo z tego co piszesz wynika, że te przepisy wprowadzono przy okazji dokonywania zasadniczych zmian w kodeksie karnym w ogóle, a nie wyłącznie w zakresie objęcia urzędową ochroną przed znieważeniem prezydenta RP oraz głowy innych państw, wg brzmienia art. 135 i 136.
Wcześniej zakładałem, że te regulacje dot. znieważenia głowy państwa wprowadzono