Wpis z mikrobloga

Drodzy czytacze współdodawacze!

Jest tak, że ostatnio szukałem sobie książek do czytania i spojrzałem na podsumowanie tej edycji #bookmeter. Jakież moje było zdziwienie, kiedy uświadomiłem sobie, że mamy w podsumowaniu najpopularniejszych autorów, najpopularniejsze gatunki, a nie mamy najpopularniejszych tytułów!

Jako, że już kilkukrotnie prosiłem naszego nieocenionego kolegę @szokiniedowierzanie o dodanie funkcjonalności, postanowiłem, że się z tym zmierzę i sam spróbuję ten fragment kodu napisać. Jak pomyślałem, tak zrobiłem, dałem znać o tych moich wyczynach autorowi, który sprawdził to, poprawił (za co mu dzięki) i umieścił na serwerze. I oto jest!
Tutaj: https://bookmeter.ct8.pl/stats/summary.php

Istotą tego wpisu jest nie tylko przekazanie informacji, ale też zwrócenie uwagi na pewien problem, o którym kolega poinformował. Otóż zdarza się, że tytuł tej samej książki, czy nazwisko autora są zapisane inaczej, czy to za sprawą znaków interpunkcyjnych, literówek, czy (w przypadku autora) podania drugiego imienia. Stąd te nasze statystyki są takie mniej-więcej. Oczywiście samo zwrócenie uwagi na problem sprowadza się do działania w stylu "niech ktoś...". Spieszę zatem z propozycją rozwiązania.
Jak się dowiedziałem, jest możliwość, żeby ręcznie edytować bazę danych. Mógłbym się tym zająć, zupełnie społecznie i własnej i nieprzymuszonej woli. Tak czy tak czytam wszystkie wpisy, więc niwelowanie tych różnic (*w bazie danych*, nie we wpisach na wykopie) nie byłoby dla mnie wielkim obciążeniem. Uważam, że nie mogę jednak tak sobie sam, czy z autorem skryptu podjąć decyzji, że będziemy se modyfikować coś tam. To wszystko jest tworzone przez jakąś społeczność i to ona powinna wyrazić zdanie. Więc Was, droga społeczności pytam oto: czy ktoś ma coś przeciw? Jeśli tak, niech powie teraz, albo zamilknie na wieki.
Ze swojej strony mogę słowem ręczyć, że nie dotknę innych pól niż "autor" i "tytuł", mogę też informować o zmianie w komentarzu pod wpisem.
George_Stark - Drodzy czytacze współdodawacze!

Jest tak, że ostatnio szukałem sobi...

źródło: comment_1630431599fcMYl5ljBmIOQ5qAn7H8pH.jpg

Pobierz
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kizimajaro: @rassvet: @George_Stark:
Planuję dodać do skryptu takie coś, że zamiast wszystko wpisywać, to użytkownik podawałby tylko tytuł lub/i autora książki, a skrypt wyszukałby wszystkie dostępne pozycje(na podstawie dużej bazy danych) z których użytkownik wybrałby jedną.
Na podstawie takiego wyboru w większości wszystkie obecne pola wpisu byłby automatycznie wypełniane. Oczywiście dalej byłaby możliwość edycji taka jak jest teraz.

Dodatkowo być może jeszcze coś takiego jak niewidoczna
  • Odpowiedz
@szokiniedowierzanie:
można zrobić eksport istniejącej bazy do dokumentów google (na żywca tak jak jest) jeśli ktoś widzi błąd poprawia go w niej i raportuje co zmienił, wtedy tylko jeden wpis jest aktualizowany w oryginalnej bazie (unikniesz w ten sposób "dowcipnych" którzy "tajniacko" chcieliby psuć twoje dane) - wersja gdzie masz więcej pracy

baza googla dostępna tylko dla wybranych "zaufanych" osób i wtedy odpadnie element "ryzyka", można będzie na "żywca" nadpisywać
  • Odpowiedz
@szokiniedowierzanie: Zbudowałem bazę książek na podstawie wpisów z mirko i X księgarni pod wyszukiwanie pełnotekstowe przy użyciu ESa + pluginów wspomagających wyszukiwanie po tekście dla postgresa. To co sugerujesz już istnieje i najpewniej w weekend zaimplementuje to jako formularz identyczny do Twojego, tylko z autocomplete. Co do ESa - rzeczywiście, to kobyła, ale da się z nim robić cuda.
  • Odpowiedz
@szokiniedowierzanie: @karkolomny_dziurkacz: @kizimajaro:
Wracam z sieciowego częściowego niebytu przed klawiaturę i mam trochę wolnego, więc mogę zacząć co obiecałem. Pytanie moje jest takie, czy ten arkusz gdzieś już powstał, czy mam go stworzyć?

I jeszcze jedno, jeśli dodałbym w nim na końcu kolumnę sprawdzone (na wypadek, gdyby kilka osób się za to zabrało żeby nie dublować roboty), to czy ta kolumna będzie ignorowana? Żebym nic nie
  • Odpowiedz