Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się (tak bardzo na luzie) nad kupnem samochodu i trochę się martwię ile kosztuje utrzymanie samochodu. Pytałem kolegów w pracy i dostałem odpowiedzi od 300zł/mies do 1000 zł/mies :D Wiadomo, że zależy kto ile jeździ, ale załóżmy że jeździłbym głównie do pracy, w tym raz w miesiącu do rodziny i z powrotem (100km w jedną stronę) więc nie super dużo, samochód pewnie też jakiś hatchback nieduży bez szaleństw. Z drugiej strony myślę sobie, że dużo biedniejsi ludzie ode mnie mają samochody i też jakoś żyją ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#kiciochpyta #samochody
  • 15
  • Odpowiedz
@TotalDisaster: OC zależy od różnych czynników u mnie to 460zł rocznie / 12 miesiecy = 40zł miesiąc. Najdroższe paliwo ale jeśli dojeżdżasz teraz do pracy zbiorkomem to też płacisz więc w sumie liczysz różnice i może nie będzie tragedii. Najważniejsze to nie kupić gruza w którego będziesz musiał ładować kilka tys rocznie aby jeździł
  • Odpowiedz
@TotalDisaster: 4km to rower lepiej kup ;) Przy 300km miesięcznie, OC i dbaniem o autko w stylu serwis olejowy raz w roku + zmiana filtrów + 1 nieplanowana wizyta u mechanika (wymiana amortyzatorów itp.) +opony to się w 300 pln zmieścisz miesięcznie z zapasem. Masz 3600 na rok - paliwo 1800, drugie tyle zostaje na powyższe, jak Cię OC nie zeżre to na luzie.
  • Odpowiedz
@SzubiDubiDu: Prawko zrobiłem w liceum, jakoś 7-8 lat temu ale nie miałem własnego samochodu. Trochę jeździłem samochodem rodziców, ale mało jeżdżę, a po Warszawie to już w ogóle. Zwiększyły mi się zarobki więc tak zacząłem myśleć. Pewnie to trochę tak, że jak zacznie się jeździć samochodem to to taka wygoda że już nie można inaczej :D

1000k rocznie

strzelam, że chodzi o tysiąc rocznie?
  • Odpowiedz
@TotalDisaster U mnie w poprzedniej furze gdzie nic nigdy się nie psuło koszt miesięczny (robię +- tysiąc km miesięcznie) to było samo paliwo +1/12 ceny OC rocznego i wymiany oleju, wychodzi 300zł. W obecnej furze, która pali tyle samo, ale większy silnik, więc OC droższe, niestety też trochę wkładu wymagała koszt to tak bardziej 700zł.
  • Odpowiedz
@SzubiDubiDu: Obecnie płacę ~100 zł/mies za miesięczny XD Ale chciałbym się zamknąć w jakimś sensownym 300-400 zł. Chyba, że pytasz o budżet na samochód, to myślałem o okolicach 5-10k żeby kupić coś w sensownej cenie co nie będzie się rozpadało.
  • Odpowiedz
@TotalDisaster No tak, tylko pamiętaj, że to było auto, które od nowości było u nas w rodzinie i przez 12 lat tylko raz się zepsuło, więc no realna eksploatacja jak czasem coś padnie (a prędzej czy później w używce padnie, nie ma bata) będzie nieco droższa (ale jak coś to wspomnianą furę, czyli Hyundaia Getz serdecznie polecam- no u nas był bezawaryjny totalnie, w 7 roku życia zjarał się alternator i to
  • Odpowiedz
@TotalDisaster: jak kupisz w miare utrzymane, a to loteria w wozach do 10k to jest szansa, że poza paliwem, bt i oc rocznie zamkniesz sie w oleju, filtrach, klockach czyli w przypadku zwykłego hb ~500pln/rok. jeżeli natomiast kupisz coś, gdzie cały czas będzie się coś działo to górnej granicy nie ma. równie dobrze możesz przyjąć 1k/rok albo 30k/rok. niestety nie da się tego skutecznie przewidzieć, trzeba kupić i zrobić 2k km
  • Odpowiedz